Európska komisia dnes po dohode s firmou AstraZeneca zverejnila zmluvu na nákup vakcín proti Covidu-19, o ktorej znenie sa obe strany v posledných dňoch sporia. Väčšinu kľúčových pasáží kontraktu stanovujúcich termíny dodávok či ceny však spoločnosť ponechala v utajení. Brusel naďalej požaduje, aby firma dodala v prvej fáze pôvodne sľúbené množstvo, britsko-švédsky výrobca však tvrdí, že ho k tomu zmluva priamo nezaväzuje.

Exekutíva Európskej únie zmluvu podpísala vlani v auguste v rámci série kontraktov na spoločné nákupy vakcín. Členským štátom zabezpečila 300 miliónov dávok s možnosťou dokúpiť ďalších 100 miliónov. AstraZeneca mala pôvodne doručiť 80 miliónov dávok v prvom štvrťroku tohto roka, minulý týždeň však oznámila, že to bude menej ako polovica.

EBE 21 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v Európskom parlamente (EP) uviedla, že po štyroch rokoch Trampovej politiky „America First“ je spoločné formovanie novej globálnej digitálnej regulácie prvoradé v stredu 20. januára 2021. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula Von Der Leyen addresses European lawmakers during a plenary session on the inauguration of the new President of the United States and the current political situation, at the European Pa
Neprehliadnite

Von der Leyenová trvá na dohodnutých dodávkach vakcíny AstraZeneca

Z verejne prístupných častí zmluvy nie je zrejmé, v akom časovom období malo byť koľko vakcín doručených. Štyridsaťstranový dokument stanovuje, že výrobca musí vyvinúť maximálne rozumné úsilie, aby poskytol kapacitu svojich závodov na výrobu vakcín zazmluvnených EÚ. Práve okolo tejto formulácie sa podľa nemenovaného únijného činiteľa môžu točiť prípadné súdne spory, ak by sa nepodarilo súčasné nezhody urovnať inak.

Komisia sa v zmluve zaviazala uhradiť vopred 336 miliónov eur, ktorými mala firma financovať vývoj a prípravu výroby vakcíny. Dve tretiny tejto sumy musela únijná exekutíva zaplatiť do piatich dní od podpisu zmluvy, zvyšok neskôr. Podľa zdrojov z komisie zatiaľ táto suma doplatená nebola a EK ju v prípade nedodržania zmluvy zo strany firmy neuhradí.

Farmaceutický závod na výrobu vakcíny proti COVID-19 od AstraZeneca v Belgicku
Neprehliadnite

V továrni, kde AstraZeneca vyrába vakcínu, sa z poverenia EK konala inšpekcia

Očkovacia látka firmy AstraZeneca zatiaľ nie je schválená pre núdzové použitie v Európskej únii. Čaká sa, že Európska agentúra pre lieky (EMA) odporučí jej schválenie už dnes. Európska komisia by ako v minulých prípadoch mohla súhlas s podmienečnou registráciou na únijnom trhu vydať niekoľko hodín po zverejnení stanoviska EMA. Vakcína by sa tak po preparátoch firiem Pfizer / BioNTech a Moderna mala stať treťou očkovacou látkou proti Covidu-19  v EÚ.