Komisia pripomenula, že v súčasnosti eviduje 53 colných opatrení v oblasti ocele a výrobkov zo železa, z toho sa súbor 27 opatrení týka výrobkov pochádzajúcich z Číny.
Ročný obrat na trhu s odliatkami v EÚ sa odhaduje na približne 700 miliónov eur. Exekutíva EÚ spresnila, že ide o výrobky zo šedej liatiny, ako sú napríklad poklopy a ochranné mriežky používané pri mestskej kanalizácii.
Eurokomisia začala vyšetrovanie v predmetnej veci v decembri 2016 po upozornení zo strany siedmich výrobcov z EÚ, ktorí sa sťažovali na výrobky z Číny a Indie. Vyšetrovaním sa zistilo, že v prípade Indie nedošlo k dampingu. V prípade Číny EÚ zistila, že už uplatňovala antidumpingové opatrenia pre rovnaký druh výrobkov v období rokov 2005 až 2011.
Pre hospodárstvo EÚ je oceliarsky sektor životne dôležitým odvetvím, zabezpečuje stovky tisíc pracovných miest v Európe. Celosvetový prebytok kapacity na výrobu ocele v roku 2016 dosiahol takmer 737 miliónov metrických ton.
Pre Európanov sa v posledných rokoch znížili ceny ocele na neudržateľnú úroveň, čo poškodzuje nielen oceliarsky priemyslu, ale aj súvisiace odvetvia a vedie k strate tisícok pracovných miest.
Komisia v tejto súvislosti zdôraznila, že EÚ využíva svoj plný potenciál nástrojov na ochranu obchodu a na zabezpečenie rovnakých podmienok pre európskych výrobcov. Po oznámení z marca 2016 na podporu konkurencieschopnosti oceliarskeho priemyslu EÚ sa eurokomisia vlani v novembri zapojila aj do globálneho fóra o nadmerných kapacitách pre oceľ, ktoré hľadá konkrétne politické riešenia na celosvetový problém nadmernej kapacity v oceliarstve.