Budapešť dostala dva mesiace na vysvetlenie nových pravidiel, ktoré zakazujú akúkoľvek pomoc zo strany národných, medzinárodných i mimovládnych organizácií ľuďom, ktorí žiadajú v krajine o azyl alebo o povolenie na pobyt. Ak Maďarsko pravidlá dostatočne nevysvetlí či nezmení, môže komisia i túto vec postúpiť Súdnemu dvoru EÚ.
Európska komisia sa začala podobou maďarských azylových zákonov zaoberať už v roku 2015. Maďarský premiér Viktor Orbán sa v migračnej kríze po roku 2014 zasadzoval o čo najtvrdšie riešenia, za ktoré si vyslúžil opakovanú kritiku.
Maďarsko sa napríklad podobne ako Česká republika či Poľsko odmietlo podieľať na programe prerozdeľovania žiadateľov o azyl podľa kvót z Talianska a Grécka. V. Orbánovi však doma jeho prístup k migrantom politicky neublížil.
Európskej exekutíve napríklad prekáža, že maďarské pravidlá umožňujú časovo neobmedzenú detenciu miesto štyroch týždňov.
Krajina podľa komisie tiež znemožňuje efektívne podávanie žiadostí o azyl tým, že migranti sú eskortovaní späť za hranice aj v prípade, že chcú o ochranu požiadať.
Stop Sorosovi
Výzva s dvojmesačnou lehotou na odpoveď sa týka nových maďarských pravidiel kriminalizujúcich činnosti na podporu žiadostí o azyl. Súbor zákonov, ktorý maďarské orgány nazývajú s odkazom na amerického finančníka podporujúceho občiansku spoločnosť Georgea Sorosa "Stop Soros", stavia mimo zákon všetku pomoc poskytovanú vnútroštátnymi, medzinárodnými a mimovládnymi organizáciami alebo kýmkoľvek iným ľuďom, ktorí chcú požiadať o azyl alebo o povolenie na pobyt v Maďarsku.
Ľuďom, ktorí by napriek tomu chceli pomáhať - a dopustili by sa tak logicky porušenia týchto zákonov - navyše úprava znemožňuje prístup do tranzitných priestorov na hraniciach Maďarska, kde sú žiadatelia o azyl zadržiavaní.
Sankcie majú podobu od dočasného zadržania až po odňatia slobody až na jeden rok a vyhostenie z krajiny.
Okrem toho tieto nové právne predpisy a ústavné zmeny zaviedli nové dôvody pre vyhlásenie žiadosti o azyl ako neprípustné, pričom právo na azyl je obmedzené len na osoby, ktoré prichádzajú do Maďarska priamo z miesta, kde je ohrozený ich život alebo sloboda.
Komisia preto dospela k záveru, že Maďarsko neplní svoje povinnosti podľa zmlúv EÚ, právnych predpisov EÚ a Charty základných práv.