Komisia by mohla odporučiť iba symbolickú sankciu. Pokuta za nesplnenie rozpočtových cieľov môže byť až 0,2 percenta hrubého domáceho produktu, čo by v prípade Španielska bolo 2,16 miliardy eur (58,4 miliardy Sk) a v prípade Portugalska 359 miliónov eur (9,7 miliardy Sk). EK by ju ale mohla znížiť na nulu.
„Je tu šanca, že by komisia mohla odporučiť sankcie a súčasne odporučiť, aby boli znížené na nula percent," uviedol úradník.
Takéto riešenie by signalizovalo pripravenosť EK k uplatneniu pravidiel. Súčasne by zabránilo negatívnym ekonomickým dopadom na krajiny, ktoré už tak majú hospodárske a finančné problémy a zaplatenie pokuty by ich ďalej zhoršilo.
EK má na starosti dohľad nad rozpočtami 28 členov EÚ a kontroluje, či plnia ciele v súlade s odporúčaniami stanovenými ministrami financií EÚ. Pravidlá sa sprísnili v roku 2011, kedy ministri financií schválili pokuty za porušovanie rozpočtových pravidiel.
Podľa pravidiel EÚ nesmie rozpočtový deficit prekročiť tri percentá HDP a dlh krajiny nesmie byť vyšší ako 60 percent HDP. Krajina tiež musí znižovať štrukturálny deficit, ktorý je očistený o vplyvy hospodárskych cyklov a jednorazové opatrenia, o 0,5 percenta HDP každým rokom, kým rozpočet nie je vyrovnaný alebo v prebytku.
Španielsko malo vlani znížiť rozpočtový schodok na 4,2 percenta HDP z 5,9 percenta v roku 2014. Overené údaje ukázali, že vlaňajší schodok predstavoval 5,1 percenta. Tento rok má Španielsko znížiť deficit na 2,8 percenta. Vzhľadom k minuloročnému sklzu sa to však zrejme nepodarí.
Deficit Portugalska bol vlani 4,4 percenta. To je výrazný pokles zo 7,2 percenta v roku 2014. Bez mimoriadnych nákladov na podporu finančných inštitúcií schodok vlani predstavoval 2,8 percenta. Podľa cieľov mal však byť 2,5 percenta a tiež zníženie štrukturálneho deficitu bolo nižšie ako požadovaných 0,5 percenta HDP ročne.
EK má zverejniť svoje odporúčania k tomu, či pokutovať obe krajiny, v druhej polovici mája.