Európska komisia (EK) údajne začala prešetrovať Slovensko pre tri energetické kauzy. Ide o údajne nezákonné odobratia podpory výrobcom elektriny z obnoviteľných zdrojov energií, zavedenie poplatku nazývaného G-komponent a kauzu takzvaného „stop-stavu“ distribučných spoločností. O vyšetrovaní informovala Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu, ktorá podala do Bruselu sťažnosť. Ministerstvo hospodárstva k požiadavke komisie zašle svoje stanovisko. „Začatie šetrenia na základe sťažnosti neznamená porušenie predpisov EÚ, ale ide o objasnenie nastolených otázok," reagovala hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková.

Kauza odobratia podpory vypukla koncom roka 2014, kedy zhruba 1 200 výrobcom zelenej elektriny odobrali štátnu podporu pre nesplnenie zákonom daných oznamovacích predpisov. Kauza G-komponent sa týka poplatku, vďaka ktorému musia výrobcovia elektriny platiť prenosovej sústave, respektíve distribučným spoločnostiam za to, že do siete dodávajú energiu. Kauza paušálneho "stop stavu" sa má týkať distribučných spoločností, ktoré podľa odmietajú pripájať nové zdroje energie do siete.

Aj dnes pokračoval takzvaný rodičovský štrajk, ktorým rodičia vyjadrujú podporu učiteľom. Zapojilo sa doň 15 škôl v Bratislave a v okolí. V Spojenej škole Novohradská pre štrajk rodičov chýbalo 808 z 1 201 detí. Na Základnej škole a Gymnáziu Dunajská to bolo 393 zo 426 žiakov. Na Gymnázium Grösslingová nenastúpilo 340 z 580 detí.

Podnikatelia na Slovensku by mali dostávať viac investičných stimulov. Ich nedostatok ich znevýhodňuje voči zahraničnej konkurencii. Vláda by mala podporovať daňovými a odvodovými úľavami iba vybrané odvetvia vo vopred určených ekonomicky slabých regiónoch, pričom stimul by mal dostať každý, kto splní podmienky. Podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska Petra Kremského, investičné stimuly by mali byť určené všetkým, nielen zahraničným firmám. Podľa PAS by má byť investičná pomoc poskytnutá len vo forme daňových a odvodových úľav, prípadne vo forme odpustenia poplatkov či financovania infraštruktúry.

Vynášaniu nepoužitých volebných lístkov z volebných miestností majú podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara zamedziť v prvom rade predsedovia volebných komisii. Pokiaľ si nebudú vedieť pomôcť, môžu sa obrátiť aj na políciu. Zákaz vynášať volebné lístky je jednou z tohtoročných noviniek. Ak by si volič lístky nechal, ide o priestupok, za ktorý môže dostať pokutu 33 eur.

Kontroly na hraniciach, ktoré brzdia voľný pohyb v schengenskom priestore, by mali byť do decembra zrušené, uviedla Európska komisia. V Bruseli predstavila nový plán, ako lepšie zvládať utečeneckú krízu. Výhody voľného pohybu v Schengene bežne využíva 26 krajín. Niektoré z nich však od septembra v snahe zabrániť prílevu migrantov opätovne zaviedli hraničné kontroly. V súčasnosti sú aktívne v Belgicku, Dánsku, Nemecku, Nórsku, Rakúsku a Švédsku. Takýto krok brzdí voľný pohyb osôb, čo vedie k "významným ekonomickým nákladom", varovala EK. Exekutíva EÚ odhaduje, že opätovné plné zavedenie hraničných kontrol v rámci Schengenu by si vyžiadalo okamžité priame náklady vo výške od päť do 18 miliárd eur.

Predaj áut v západnej Európe vzrástol vo februári o 13,8 percenta. Podľa poradenskej spoločnosti LMC Automotive bolo na západoeurópskom trhu zaregistrovaných 1 007 994 automobilov. Motorom rastu bolo Taliansko, dvojciferný rast vykázali aj Francúzsko a Nemecko. Regionálny trh by mal podľa spoločnosti „slušne rásť“ aj v tomto roku. No dopyt by mohli poškodzovať obavy o výhľad Číny a možnosť odchodu Veľkej Británie z Európskej únie.

Rozpočtový deficit Francúzska za rok 2015 klesol pod 3,8 percenta HDP. Výsledok je lepší, ako cieľ, ktorý si krajina stanovila. Uviedol to francúzsky minister financií Michel Sapin. Definitívne údaje za rok 2015 by mali byť známe do niekoľkých týždňov. Pre tento rok Sapin potvrdil plány v oblasti rozpočtového deficitu na úrovni 3,3 percenta HDP.

Čína zvýši tento rok výdavky na armádu o približne sedem až osem percent, čo je najmenej za uplynulých šesť rokov. Je to dôsledok spomalenia jej hospodárskeho rastu a tiež zoštíhľovania a modernizácie armády. Krajina prepustí 300 tisíc vojakov. Ľudová oslobodzovacia armáda zostane aj po „zoštíhlení“ z 2,3 milióna na dva milióny vojakov najväčšou stálou armádou súčasného sveta.

V prípade smrti trojročného sýrskeho utečenca Ajlana Kurdího a štyroch ďalších ľudí pôjdu dvaja sýrski prevádzači do väzenia na 50 mesiacov. Rozhodol o tom turecký súd. Snímka Ajlanovho nehybného telíčka, ako leží na tureckej pláži tvárou dole, vyburcovala svetovú verejnosť a upozornila ju na utečeneckú krízu. Turecký súd odsúdil oboch Sýrčanov za pašovanie ľudí, ale zbavil ich obvinenia, že zavinili úmyselne svojou nedbanlivosťou smrť chlapca a ďalších štyroch ľudí.

Spojené štáty vrátili dnes Rusku takmer 30 vzácnych dokumentov z 18. a 19. storočia. Sú medzi nimi cárske dekréty či architektonické nákresy, ktoré boli ukradnuté a následne sa našli na území USA. Zmienené materiály zmizli z ruských štátnych archívov, pričom podľa agentúry AP sa ich hodnota líši. Jedným z dokumentov, ktorého hodnota je viac než 12.000 dolárov, je dekrét vydaný ruským cárom Petrom Veľkým. Našiel sa u muža z mesta Reno v americkom štáte Nevada.

TREND_24_kruh_logo
TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.