Vodiči a kuriéri pracujúci pre internetové firmy, ako je napríklad Uber či Deliveroo, by v krajinách Európskej únie mohli v budúcnosti získať rovnaké práva ako ostatní zamestnanci.
Európska komisia (EK) dnes totiž predstavila návrh smernice, ktorá má zjednotiť podmienky pre pracovníkov tohto rýchlo sa rozvíjajúceho odvetvia. Niektoré firmy tvrdia, že kvôli úprave môžu prísť o miesta tisíce ľudí. Aby sa návrh stal záväznou normou, musia ho schváliť členské krajiny a Európsky parlament. Internetové firmy zažívajú v dobe pandémie veľký rozmach a rýchlo sa zvyšuje aj počet ľudí, ktorí pre nich pracujú.
Nevyhovujúce pracovné podmienky
Podľa údajov EK to je v súčasnosti v EÚ zhruba 28 miliónov ľudí a do roku 2025 ich počet vzrastie o viac ako polovicu. Súdy v Nemecku, Taliansku alebo Španielsku sa už zaoberali žalobami na nevyhovujúce pracovné podmienky a v niektorých krajinách už túto vec upravuje zákon.
Nedostatok vodičov opäť navádza dopravcov na štrajk
Cieľom exekutívy je zladiť podmienky v celej dvadsaťsedmičke a dať ľuďom pracujúcim pre digitálne firmy práva porovnateľné s klasickými zamestnancami. Prevádzkovatelia prepravných či rozvážkových firiem by im podľa návrhu museli zaručiť napríklad minimálnu výšku zárobkov, pokiaľ je v krajine stanovená, ďalej zdravotné či sociálne poistenie alebo odstupné v prípade prepustenia.
Digitálne platformy
„Mali by sme plne využiť potenciál, ktorý majú digitálne platformy pri tvorbe pracovných miest. Ale musíme zároveň zaistiť, že je to kvalitná práca a že s ňou nie je spojená neistota," vyhlásil dnes eurokomisár pre zamestnanosť Nicolas Schmit. Komisia pred spísaním návrhu konzultovala nové pravidlá ako s odborármi, tak so zástupcami firiem.
Pravidlá vysielania vodičov cestnej dopravy v rámci EÚ sa zjednotia
Tie nemajú mať status zamestnávateľa automaticky, ale až po splnení niektorých kritérií. Dôležité bude napríklad to, či na diaľku kontrolujú plnenie pracovných úloh, akú voľnú pracovnú dobu ľuďom nechávajú alebo či im umožňujú pracovať aj pre inú firmu. Norma by podľa komisie mala zlepšiť podmienky až viac ako päť miliónov ľudí.
Niektoré spoločnosti už po rozhodnutiach súdov či v rámci vlastnej stratégie začali uzatvárať so svojimi pracovníkmi klasické zamestnanecké zmluvy. Napríklad najväčšia európska spoločnosť rozvážajúca jedlo Just Eat Takeaway.com dnes navrhnuté pravidlá uvítala. Ďalšie firmy ale varujú, že kvôli novým nákladom hrozí výrazné rušenie pracovných miest.
O miesta môže prísť tisíc ľudí
Podľa asociácie Move-EU, ktorá združuje napríklad firmy Uber či FreeNow, môžu po celej únii prísť kvôli nútenému prechodu na status zamestnancov o miesto až stovky tisíc ľudí. Analytici podľa ankety agentúry Reuters však neočakávajú, že by nové pravidlá priniesli do fungovania digitálneho biznisu zásadné zmeny. Podľa nej si pracovníci mierne polepšia, čo sa môže prejaviť miernym zvýšením cien pre zákazníkov.
Nedostatok vodičov už prekročil hranice Británie. Blokované prístavy ohrozujú Vianoce vo svete
,,Stavil by som ale svoj posledný dolár, že si ľudia budú jedlo v rozvážkových škatuliach aj naďalej objednávať on-line," vyhlásil analytik Giles Thorne z investičnej spoločnosti Jefferies. O návrhu začnú v budúcom roku vyjednávať zástupcovia členských krajín a europoslanci. Očakáva sa, že konečná podoba pravidiel, do ktorej bude chcieť prehovoriť aj lobby digitálnych firiem, by mohla byť prijatá v roku 2023.