Úrokové sadzby sú na najvyšších úrovniach za posledné desaťročia, v Európe a na Blízkom východe zúri vojna a v Spojených štátoch či Indii prebehli kľúčové voľby. Napriek tomu dosiahla globálna ekonomika v roku 2024 silné výsledky. Podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) by malo globálne HDP vzrásť o 3,2 percenta. Okrem toho došlo k zmierneniu inflácie a rast zamestnanosti takisto zostáva stabilný. Akciové trhy vzrástli o vyše 20 percent už druhý rok po sebe.
Portál Economist zaujímalo, ako sa tento rok darilo 37 prevažne bohatým krajinám. Rozhodol sa preto zozbierať ich údaje o dôležitých ekonomických a finančných ukazovateľoch vrátane HDP, výkonnosti akciových trhov, jadrovej inflácii, nezamestnanosti a štátnom deficite. Na základe nich potom krajiny zoradil do rebríčka.
Kráľom tohtoročného zoznamu sa stalo Španielsko. Za ním nasleduje Írsko, ktorému prospel najmä príchod mnohých technologických firiem. Na treťom mieste sa spoločne ocitli Dánsko a Grécko. Prvú päticu uzatvára Taliansko, ktoré bolo spolu s Gréckom kedysi symbolom úpadku eurozóny. Obom krajinám sa ale podarilo ekonomické problémy zmierniť. Na chvoste rebríčka sa rovnako ako v roku 2022 ocitli pobaltské krajiny Lotyšsko a Estónsko. Slovensko skončilo na 29. mieste.
Najdôležitejším ukazovateľom, ktorým sa Economist riadil, bol rast reálneho HDP. Podľa portálu ho totiž možno považovať za najspoľahlivejší ukazovateľ celkového zdravia ekonomiky. Tento rok podržala globálne HDP najmä odolná americká ekonomika a jej veľkorysí spotrebitelia. Najlepšie výsledky zaznamenal Izrael, hoci jeho silný rast do veľkej miery odráža oživenie po prudkom poklese v poslednom kvartáli roku 2023, keď eskaloval konflikt s hnutím Hamas.
Rast HDP v Nemecku a Taliansku zabrzdili vysoké ceny energií a spomalenie výrobného priemyslu. Situáciu v Japonsku ovplyvnili slabší výkon cestovného ruchu a problémy, ktorým čelí jeho automobilový priemysel. Maďarsko a Lotyšsko upadli do recesie.
Rok 2025 prinesie globálnej ekonomike nové výzvy. Takmer polovica svetovej populácie žije v krajinách, kde sa tento rok konali voľby. V mnohých z nich sa mandátu chopili „nepredvídateľní“ lídri. V ohrození je podľa Economistu aj globálny obchod a varoval dokonca i pred prehlbujúcimi sa štátnymi dlhmi.