Aj keď vyšetrovatelia v Českej republike tvrdia, že našli jediný zdroj otráv metanolom, celý prípad obrátil pozornosť na čierny trh s alkoholom, ktorý tu kvitne od pádu komunizmu v roku 1989. Vo svojom blogu to v stredu napísal britský týždenník The Economist, ktorý sa afére podrobne venuje.
Teraz podľa časopisu prichádza na rad hľadanie vinníka. Najprv sa kľúčoví členovia vlády, vrátane premiéra Petra Nečasa a ministra financií Miroslava Kalouska, celé dni neprejavovali a nechali ministra zdravotníctva Leoša Hegera, aby škandál riešil a čelil nasledujúcemu ošiaľu médií. Minister Kalousek je pritom zodpovedný za colnú správu, ktorá je poverená bojom s daňovými únikmi z alkoholu. Keď nakoniec prehovoril, nasadil cynický tón voči obetiam, ktoré boli z väčšej časti otrávené autenticky vyzerajúcimi falzifikátmi podradných českých vodiek a rumov. „Zodpovednosť za svoje zdravie má predovšetkým každý sám,“ povedal Kalousek serveru Aktuálně.cz. „A potom je zodpovednosť na predajcoch tohto tovaru.“
Kalousek a ďalší predstavitelia bagatelizovali úlohu štátu a rozsah problému (Ako sme už písali, profesijné organizácie odhadujú rozsah čierneho trhu na 25 percent, zatiaľ čo vláda na desať percent), píše The Economist. Podľa neho boli niektoré vyhlásenia lekciou z demagógie. Český čierny trh nie je väčší ako v ďalších štátoch v našom okolí, povedal ČT šéf českého Generálneho riaditeľstva ciel Pavel Novotný.
Ďalšia predstaviteľka colnej správy povedala Mladej Fronte DNES, že ľudia by nemali považovať vládne kolky na hrdlách fliaš za záruku bezpečnosti, pripomenul britský týždenník. „Radi by sme, keby to tak ľudia nevnímali. Je to iba kontrolný mechanizmus pre spotrebnú daň,“ povedala.
História ukazuje, že alkoholové mafie často potrebovali oficiálne krytie, aby mohli hladko fungovať, píše The Economist. V polovici 90. rokov vedúci predstavitelia colníkov trvali na tom, aby veľké množstvo etanolu označovaného ako čistiaci prostriedok bolo oslobodené od dane. Kamióny tohto etanolu boli potom premenené na ilegálny alkohol, čo prinieslo tučné zisky šéfom týchto podvodov, ktorí neboli nikdy potrestaní. Policajný tím vyšetrujúci tento prípad bol rozpustený skôr, ako mohol niekoho zatknúť.
„Museli zomrieť ľudia, aby sa toto šlendriánstvo a mnohomiliardový daňový únik zastavil? Nemuseli,“ cituje The Economist investigatívnu novinárku Janu Lorencová, ktorá sledovala čierny trh s alkoholom v 90. rokoch a teraz kandiduje do Senátu. „Bola to časovaná bomba a jedného dňa proste vybuchla,“ povedala.
Zdroj: Miro Nôta
Ilustračné foto - Miro Nôta