Európska centrálna banka zintenzívňuje prácu na digitálnom euru. Cieľom je, aby bola pripravená na vydanie digitálnej meny, ak by to bolo potrebné. Digitálne euro by mohlo pomôcť v prípadoch, keď občania prestanú vo veľkom používať hotovosť, prevládnu na trhu zahraničné formy elektronických peňazí alebo v prípadoch, kedy budú ďalšie spôsoby platieb nedostupné. Uviedla to ECB v dnešnej správe.
Technicky má byť digitálne euro podobné Bitcoinu, ale na rozdiel od neho bude pod dohľadom Centrálnej banky. Hlavnou obavou je, že táto forma peňazí by mohla nahradiť tradičné vklady, vytlačiť komerčné banky, zvlášť v čase finančnej krízy, a nahradiť súkromná riešenie.
Digitálne euro má byť elektronickou podobou peňazí Centrálnej banky a k dispozícii pre všetkých občanov a podniky, podobne ako bankovky a mince, ale v digitálnej podobe. Vďaka nemu by bolo možné vykonávať bežné platby rýchlo, ľahko a bezpečne. Hotovostné peniaze by majú digitálne euro dopĺňať, ale nie nahrádzať. S vydávaním hotovosti ECB počíta aj naďalej, uvádza správa. Na nej sa podieľala pracovná skupina tvorená zástupcami ECB a centrálnych bánk krajín používajúcich euro a schválila ju Rada guvernérov ECB.
,,Európania pri míňaní, sporení a investovaní čoraz viac používajú digitálne prostriedky. Našou úlohou je zabezpečiť dôveru v peniaze. To znamená zabezpečiť, aby euro bolo na digitálny vek pripravené," uviedla prezidentka ECB Christine Lagardeová. ,,Mali by sme byť pripravení digitálne euro vydať, ak by takáto potreba nastala."
Digitálna mena centrálnych bánk, spása alebo záhuba?
Veľké centrálne banky študujú možnosti vytvorenia oficiálne schválených digitálnych mien, aby boli schopné vyriešiť dopyt po elektronických platobných prostriedkoch a odvrátili konkurencii Bitcoin a ďalších kryptomena. ECB od 12. októbra otvára verejnú konzultáciu k zavedeniu kryptomena a testovacej fáze. Rozhodnúť, či bude v projekte pokračovať, chce do polovice budúceho roka.
Švédska centrálna banka už mesiace testuje svoju e-korunu a testy s platformou začala tiež čínska centrálna banka. Centrálne banky v Spojených štátoch, Japonsku a Británii sa k zavedeniu digitálnej meny centrálnou bankou zatiaľ stavajú opatrne.
V Nemecku, najväčšej ekonomike eurozóny, aj ďalších krajinách regiónu stále prevažujú platby v hotovosti. To znamená, že prípadné zavedenia digitálnej meny to zrejme nebude pre región veľmi príťažlivé, uviedla agentúra Reuters.