Spoločná mena eurozóny je tak už na dohľad hladiny 1,4000, ktorú naposledy pokorila na jeseň roku 2011. Súčasná sila eura sa však nezdá opodstatnená a do ďalších mesiacov sa zdá pravdepodobnejší jeho pokles než ďalší rast.

Štvrtkové zasadnutie ECB opäť patrilo skôr medzi tie nudné, hoci guvernér Mario Draghi potvrdil povesť dobrého rečníka. Medzi jeho komentáre, ktoré zaujali najviac, patrila odpoveď na otázku, či ECB „odloží poháre do špajze“ a prestane sterilizovať dlhopisy nakúpené v rámci už neaktívneho programu SMP.

Guvernér vysvetlil, že takýto krok je síce na potenciálnom „to do“ liste, zrejme by ale mal len minimálny efekt. Štátnym dlhopisom, ktoré ECB stále drží vo svojej bilancii, sa totiž blíži splatnosť. Pravdou však je, že ak by na trhu pribudlo 175 miliárd eur, čo zodpovedá účtovnej hodnote zostávajúcich dlhopisov, úroveň nadmernej likvidity v eurozóne by sa viac ako zdvojnásobila. Hoci len na čas.

Rozhodnutie M. Draghiho a jeho družiny nemeniť úrokové sadzby bolo v súlade so základným scenárom, teda neprekvapilo. ECB však očakáva, že miera inflácie v eurozóne zostane pod jej cieľom až do konca roku 2016, keďže aj pre jeho poslednú štvrtinu predpokladá cenový rast na úrovni len 1,7 percenta. Je však potrebné si uvedomiť, že čím vzdialenejšiu budúcnosť predikujeme, tým väčšia neistota naše odhady sprevádza.

Keďže však časť trhu počítala s tým, že ECB pristúpi k akcii a opäť uvoľní menovú politiku, nečinnosť centrálnych bankárov bola využitá na nákup eura. Naša mena tak posilňuje aj napriek tomu, že geopolitická situácia v tesnej blízkosti hraníc eurozóny nie je ani zďaleka ružová. Silnejšie euro nakoplo k miernemu rastu aj meny nášho regiónu.

Aj európske akciové indexy ukončili štvrtkové obchodovanie v zelenom. Vynikal cyperský CSE s rastom až o 7 percent, ktorý nahor potiahol predovšetkým rast ceny akcií lokálnej banky. Spomedzi indexov krajín periférie sa darilo aj španielskemu IBEX aj portugalskému PSI s rastom zhodne o 0,9 percenta. Rast nemeckého indexu DAX bol skromnejší a predstavoval len stotinu percenta.

Americké akciové indexy sa vyvíjali zmiešane, keď Dow Jones a S&P500 vzrástli, no Nasdaq si zaknihoval nepatrnú stratu. Počet žiadateľov o podporu bol síce v deviatom týždni nižší než sa predpokladalo, no továrenské objednávky za očakávaniami zaostali. Najdôležitejšie mesačné dáta z amerického trhu práce však budú zverejnené až v piatok, a to v podobe tvorby nových pracovných miest NFP.

Odhliadnuc od vývoja na Ukrajine, tento týždeň sa pozornosť venuje najmä Grécku. Stretnutia gréckych predstaviteľov so zástupcami Trojky sa aj tento týždeň skončili patom, keď strany nedokázali nájsť zhodu v otázke rekapitalizácie gréckych bánk. Grécka strana totiž počíta s omnoho nižšou kapitálovou potrebou bánk než medzinárodní kontrolóri, čo narúša proces uvoľňovania tranží prostriedkov z dohodnutého záchranného programu.

Gréci preto požiadali Trojku, aby sa táto otázka nepočítala do hodnotenia plnenia cieľov a ďalšie peniaze im boli uvoľnené. Grécku sa totiž blíži splatnosť väčšieho balíka dlhopisov, keďže v máji je splatných takmer 10 miliárd eur. Rozhodovať o uvoľnení prostriedkov, ktoré malo Grécko podľa pôvodného plánu dostať ešte v minulom roku, budú zrejme ministri financií eurozóny pod hlavičkou Eurogroup v pondelok 10. marca.

Na rozdiel od Grécka sa Cyprus snaží nerobiť zbytočné prieťahy a na poslednú chvíľu schválil privatizáciu štátnych podnikov vrátane poskytovateľov elektriny, telekomunikácií a prístavov. Kontrola Trojky vo februári vážnejšie výhrady k pokroku Cypru v napĺňaní cieľov nemala a Cyprus by tak mohol na budúci týždeň získať z ESM ďalšiu tranžu pomoci v objeme okolo 150 miliónov eur.

 Autorka je analytička Poštovej banky