Rast ekonomiky regiónu je už niekoľko mesiacov nečakane slabý. To zvyšuje pravdepodobnosť, že ECB poskytne väčšiu podporu hospodárstvu. Banka však v tejto súvislosti uviedla, že sú potrebné ďalšie analýzy, aby sa zistilo, či je rýchla strata ekonomickej dynamiky trvalá alebo dočasná.

Cieľ: zabezpečiť prúdenie ďalších úverov

Analytici očakávajú jej prvú akciu na podporu ekonomiky už júni. Predpovedajú, že poskytne bankám veľmi veľkorysé podmienky v rámci nadchádzajúceho kola ultra lacných pôžičiek, aby zabezpečila, že do ekonomiky budú naďalej prúdiť úvery. Strážcovia európskej meny uviedli, že o podmienkach nových TLTRO úverov sa rozhodne na jednom z nadchádzajúcich stretnutí.

Zápisnica z minulého mesiaca poskytla v tomto smere len málo detailov. V každom prípade budú podmienky úverov zohľadňovať hospodársky rast a to, ako dobre banky prenášajú politickú pozíciu ECB do reálnej ekonomiky.

Zdá sa však, že na ostatnom zasadaní ECB neprebehla žiadna významná diskusia o vplyve negatívnych sadzieb na banky a o potrebe kompenzácie.

Jedna z foriem zmiernenia ich vplyvu je zavedenie viacúrovňovej sadzby z vkladov. Zdá sa však, že strážcovia meny sa do toho veľmi nehrnú. Jediným možným náznakom smerovania tejto konverzácie tak je poznámka, že záporné sadzby z vkladov v ECB stále prispievajú k zvýšeniu objemu úverov vo všetkých kategóriách pôžičiek.

Všadeprítomná neistota

Problémom ECB je, že ťažkosti menového bloku sú z veľkej časti mimo sféry jej vplyvu, napríklad spomaľovanie globálneho obchodu či dôsledky obchodného sporu medzi Spojenými štátmi a Čínou. Inými slovami, problémy bloku sú do značnej miery importované a šéf ECB Mario Draghi ich nazval „všadeprítomnou neistotou“.

Najnovšie údaje z eurozóny vo štvrtok odhalili pretrvávajúci pokles výrobného sektora. A analytici predpovedajú bloku ešte viac bolesti.

„Globálny výhľad naďalej podlieha pretrvávajúcemu riziku eskalácie obchodných konfliktov a neistoty súvisiacej s odchodom Spojeného kráľovstva z Európskej únie,“ uviedla ECB v zápisnici.