Reagujúc na ďalšie spomalenie inflácie v eurozóne analytici predpokladajú, že Európska centrálna banka na svojom tohtotýždňovom zasadnutí poslednýkrát ponechá úrokové sadzby na nezmenenej úrovni.

ECB drží hlavnú úrokovú sadzbu na stabilnej úrovni od októbra minulého roka potom, čo dovtedy ju s cieľom dostať infláciu pod kontrolu vytrvalo zvyšovala až na súčasné 22-ročné maximum 4,5 percenta. Depozitná sadzba dosahuje štyri percentá.

Šéfka ECB Christine Lagardová na marcovom zasadnutí oznámila, že členovia Rady guvernérov „si zatiaľ vývojom inflácie nie sú dostatočne istí,“ aby rozhodli o uvoľnení menovej politiky. Odvtedy sa však dôvody na pristúpenie k redukcii úrokových sadzieb posilnili, najmä po tom, ako najnovšie údaje štatistického úradu Eurostat ukázali, že inflácia sa v marci spomalila na 2,4 percenta a prekonala tak očakávania analytikov. Inflácia sa zároveň výraznejšie priblížila k inflačnému cieľu ECB, ktorý je stanovený na dve percentá.

Zmena kurzu ECB už tento týždeň je však naďalej vysoko nepravdepodobná, keďže viacerí členovia Rady guvernérov dali najavo, že najskôr chcú mať k dispozícii ďalšie ekonomické údaje, najmä tie, čo sa týkajú vývoja miezd. Tie budú zverejnené v máji a v prípade, že poukážu na také smerovanie inflácie, aké ECB očakáva, banka môže pristúpiť k prvému zníženiu úrokových sadzieb na zasadnutí 6. júna.

„V apríli budeme vedieť iba o niečo viac. V júni podstatne viac,“ povedala Lagardová v marci, pričom narážala práve na očakávané informácie o vývoji miezd v eurozóne. Navyše, v júni už ECB bude mať svoje vlastné aktualizované prognózy o inflácii a hospodárskom raste. Podľa ekonóma banky ING Carstena Brzeskiho sa tak najbližšie zasadnutie „javí ako predstupeň blížiaceho sa obratu v menovej politike v eurozóne“.

Ďalšie dôležité správy

Robert Holzmann.
Neprehliadnite

ECB by mohla znížiť úroky v júni, treba však sledovať Fed, tvrdí šéf rakúskej centrálnej banky