Ratingové agentúry dostávajú ďalší úder. Potom, ako sa na nich zniesla kritika v súvislosti s krízou, plánuje Európska centrálna banka prestať akceptovať ich hodnotenia pri poskytovaní úverov. Namiesto nich chce pripraviť vlastné hodnotenia jednotlivých krajín. Podľa denníka Handelsblatt, ktorý túto informáciu získal, sa centrálnej banke nepáči veľká moc, ktorú v súčasnosti majú agentúry Moody's, Standard & Poor's a Fitch.

„Agentúry sa v prípade Lehman Brothers úplne mýlili. Kto nám zaručí, že sa to nebude opakovať?“ cituje Handelsblatt zdroj z prostredia Ecofinu (ministri financií EÚ). Rovnaký názor má aj expert na finančnú krízu Joachim Voth z barcelonskej univerzity Pompeu Fabra: „Agentúry ukázali, že ich vedomosti sú obmedzené. ECB to môže sama robiť dobre.“

Ratingová známka od troch najväčších agentúr môže narobiť problémy Grécku. Ratingy majú totiž priamy vplyv na úvery, ktoré môžu banky získať od ECB. Centrálna banka môže podľa súčasných pravidiel akceptovať  štátne dlhopisy ako zábezpeku za úver len v prípade, ak aspoň jedna z troch agentúr hodnotí danú krajinu áčkovým ratingom. Grécko má pritom rating na úrovni A2 už len od agentúry Moody's. Standard & Poor's a Fitch hodnotia dlhodobé záväzky krajiny stupňom BBB.

Moody's pritom minulý týždeň avizovala, že ak grécka vláda nebude schopná pokračovať v úsporných krokoch, rating krajiny môže padnúť aj o niekoľko stupňov. V takom prípade by ECB už nemohla štátne dlhopisy akceptovať ako zábezpeku za úvery. „Je to veľmi nešťastná situácia, že jediná agentúra má taký veľký vplyv na to, či ECB akceptuje nejaký cenný papier ako zábezpeku alebo nie,“ povedal pre Handelsblatt hlavný ekonóm Deutsche Bank Thomas Mayer. Predstavitelia ECB sa už viackrát vyjadrili, že na konci roka prestanú tieto pravidlá definitívne platiť.

Ešte minulý týždeň hovorila o ďalšom možnom znížení ratingu pre Grécko aj agentúra Standard & Poor's. Dnes však šéf oddelenia agentúry pre hodnotenie štátov David Beers pre agentúru Reuters povedal, že sú „menej pesimistickí“ ako finančné trhy. „Politická prestíž tejto vlády je stále veľmi vysoká, ak možno veriť najnovším prieskumom verejnej mienky,“ povedal. Hrozby zníženia ratingu pritom prišli pre generálny štrajk, ktorým Gréci protestovali proti úsporným opatreniam.

Experti predpokladajú, že ak by ECB chcela hodnotiť krajiny, potrebovala by vytvoriť oddelenie, ktoré by malo desať až dvadsať ľudí. T. Mayer dodáva, že centrálna banka by pri budovaní analytickej jednotky nezačínala úplne od začiatku, ale už dnes má jedno „z najlepšie vybavených výskumných oddelení.“

Zatiaľ nie je jasné, kedy ECB začne krajinám udeľovať rating. Pri Grécku musí postupovať veľmi opatrne. Okamžitá zmena by totiž mohla vyvolať pochybnosti nad nezávislosťou centrálnej banky a vzbudiť tak dojem, že jej hodnotenie je oproti skutočnosti prikrášlené.

Hovorca Moody's sa k plánom ECB odmietol vyjadriť. Povedal však, že nedávne udalosti ukázali, aké dôležité sú hodnotenia ratingových agentúr. Standard & Poor's a Fitch neposkytli žiaden komentár.

Foto na titulke - SITA / AP