Tento týždeň bude z hľadiska makro dát relatívne pokojný. Začiatok týždňa bude zaujímavý hrubým domácim produktom Japonska a obchodnou bilanciou Číny, čo sú ukazovatele, ktoré môžu nastaviť sentiment na finančných trhoch. Nemecko bude v pondelok zverejňovať dáta o priemyselnej výrobe za október a v utorok bude ohlasovať obchodnú bilanciu. Stav priemyselnej výroby vo Veľkej Británii sa dozvieme v utorok, vtedy bude ohlasovať priemyselnú výrobu za október. Tak ako v Nemecku, aj vo Veľkej Británii očakávame mierne spomalenie.

V stredu sa pozornosť opäť presunie do Ázie, kde bude zverejnená čínska inflácia prostredníctvom indexu spotrebiteľských cien za november. Neočakávame žiadnu zmenu v porovnaní s predchádzajúcim obdobím a inflácia by mala zostať na úrovni 1,6 percenta. V priebehu dňa bude ohlasovať priemyselnú výrobu Francúzsko a neskôr bude zverejnená obchodná bilancia Veľkej Británie.

Vo štvrtok budú investori pozorne sledovať vývoj inflácie v Nemecku, ktoré bude v ranných hodinách ohlasovať index spotrebiteľských cien. Inflácia by mala ostať na medzimesačnej úrovni nezmenená a celková ročná inflácia by mala byť na úrovni 0,6 percenta. Neskôr počas dňa by malo zverejniť vývoj cien Francúzsko opäť prostredníctvom indexu spotrebiteľských cien.

Pravdepodobne najdôležitejšou udalosťou tohto týždňa by malo byť štvrtkové zasadnutie ECB, na ktorom by sme sa mali dozvedieť bližšie informácie o programe LTRO, resp. ďalšom zahájení kvantitatívneho uvoľňovania – Long Term Refinancing Operations, ktorého hrubé črty boli zverejnené počas minulotýždňového prejavu guvernéra ECB Mária Dragiho.

Vo štvrtok budú ohlásené dáta z poza oceánu a to predovšetkým maloobchodné tržby, ktoré sú meradlom celkových príjmova v maloobchode. V piatok budú investori sledovať predovšetkým priemyselnú výrobu za eurozónu a spotrebiteľskú dôveru v USA meranú Michiganskou univerzitou.

Autor je analytik Saxo Bank

TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu