Európska centrálna banka (ECB) kladie na francúzsky finančný ústav Société Générale prísnejšie požiadavky, aby mala lepšie pod kontrolou riziká. Požiadavku na povinné minimálne rezervy jej pri kľúčovom ukazovateli pre budúci rok zvýšila na 10,22 percenta objemu kapitálu z doterajších 9,36 percenta. Société Générale doterajšie požiadavky plní.
Société Générale je treťou najväčšou bankou vo Francúzsku s akciami na verejných trhoch. ECB sa rozhodla sprísniť požiadavku na povinné minimálne rezervy v rámci procesu SREP (preskúmanie a hodnotenie orgánmi dohľadu). Posudzuje riziká, ktorým čelia veľké inštitúcie, a navrhuje požiadavky na solventnosť a opatrenia v oblasti dohľadu, ktoré musia banky v nasledujúcom roku dodržiavať.
Zvýšený prah ECB stanovila pre svoj najprísnejší ukazovateľ solventnosti nazývaný Common Equity Tier 1 (CET1). Prísnejšia požiadavka začína platiť od 1. januára 2024.
„Ich ukazovateľ CET1 zostáva výrazne nad minimálnymi požiadavkami," povedal agentúre Reuters analytik, ktorý si neželal byť menovaný. „Vo svojom strategickom pláne skupina uviedla, že ku koncu roka 2026 po zavádzaní pravidiel Basel 4 usiluje o CET1 na úrovni 13 percent," dodal. Pravidlá označované Basel 4 ďalej sprísňujú proces vyhodnocovania rizík v bankách. Ku koncu tohto septembra mala Société Générale ukazovateľ CET1 na hodnote 13,3 percenta. To znamená, že bez problémov plnila nielen doterajšie požiadavky, ale aj tie prísnejšie, ktoré ešte len začnú platiť.
Sprísnenie požiadaviek na kapitálovú primeranosť znamená, že banky musia v rezervách držať viac kapitálu. Tým sa im zvyšujú prevádzkové náklady a potenciálne klesá ich schopnosť generovať vyššiu návratnosť vlastného imania. Cieľom regulátorov je však posilniť finančnú stabilitu bankového systému a znížiť riziko platobnej neschopnosti bánk. ECB zvýšila minimálne požiadavky aj pre španielske banky.