ECB v januári oznámila plán nakupovať vládne dlhopisy na podporu ekonomiky eurozóny, čo vnútri banky vyvolalo obavy, že by nastal konflikt záujmov, uviedol Handelsblatt. „ECB využije šancu odísť [z trojky],“ napísal podľa agentúry Reuters denník s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z nemeckej vlády.

Hlavnou úlohou ECB je udržiavať kúpnu silu eura, ktoré v súčasnosti zdieľa 19 európskych štátov vrátane Grécka. Trojicu medzinárodných veriteľov tvorí ešte Európska komisia a Medzinárodný menový fond (MMF). Ich inšpektori jazdia každé tri mesiace do Grécka overovať reformné a úsporné kroky v rámci záchranného programu, o ktorý Grécko požiadalo po tom, čo sa v máji 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu.

Nová ľavicová vláda premiéra Alexisa Tsiprasa ale minulý týždeň uviedla, že chce vyrokovať nové podmienky splácania dlhu. S inšpektormi trojky veriteľov chcú Atény konať za nových podmienok, oznámil v piatok Tsipras. Z Grécka pritom pôvodne zaznelo, že Atény už ďalej vôbec nebudú s inšpektormi hovoriť.

Handelsblatt s odvolaním sa na zdroje tiež napísal, že „trojku“ veriteľov by rád opustil aj MMF, a to radšej skôr ako neskôr. Jediným zostávajúcim účastníkom by tak zostala Komisia. Jej nový predseda Jean-Claude Juncker sa pritom podľa nemeckého denníka domnieva, že trojka nemá svetlú budúcnosť, a uvažuje o mechanizme s väčšou demokratickou kontrolou.