Kto by čakal, že je dnes všetko pripravené na nástup nových e-kolkov, zostane nemilo prekvapený. Nepríjemné prekvapenie tiež čaká ľudí, ktorí si prídu v decembri niečo vybaviť na menej frekventovaný úrad. Napríklad aj spomínaný daňový. Pretože to, čo má fungovať, ešte úplne nefunguje a to, čo funguje, nemusí mať logiku.

E-kolkový chaos

Na Slovensku je okolo tisíc verejných úradov. V tretine z nich majú fungovať kiosky – mašiny, kde môže občan priamo zaplatiť (hotovosťou alebo kartou) za potrebnú službu. Z kioskov sa od júna podarilo doteraz sfunkčniť tretinu. Slovenská pošta, ktorá celý projekt e-kolkov implementuje, sľubuje zvyšok do konca roka. Dovtedy by zároveň na ostatných úradoch mali fungovať takzvané softvérové pokladnice, ktoré budú vydávať nové e-kolky, no obsluhovať ich budú úradníci. Či sa tento plán podarí dodržať, je veľmi otázne, keďže s niektorými úradmi pošta ešte len doťahuje detaily zmluvy o akceptovaní e-kolkov. O presnej predstave rozmiestnenia pokladníc tak ešte nemôže byť ani reč.

Popri tom majú fungovať akési predpisy – faktúry vydávané úradníkmi. Tie bude možné uhradiť na inom úrade v tamojšom kiosku, na pošte alebo bezhotovostne. Pýtate sa, či nebolo zámerom zavedenia e-kolkov, aby občania mohli platiť priamo na tom-ktorom úrade? Bolo. Plánuje sa síce aplikácia na okamžitú úhradu predpisov cez smartfóny, no tá nepríde skôr ako v prvej polovici budúceho roka.

A vybrané pošty budú naďalej predávať aj akési pakolky, modernú nefalšovateľnú obdobu terajších papierových kolkov, ešte aj v pôvodných ôsmich hodnotách. Ako ústretový krok pre verejnosť, ktorá si vraj zo dňa na deň od papierových kolkov fungujúcich v terajšej podobe vyše 60 rokov len tak neodvykne.

Perlička nakoniec – za vrátenie papierových kolkov sa bude platiť sankčný poplatok od päť do desať percent. Bez výnimky. Napriek tomu, že túto zmenu vyvolal štát.

Ak by bola situácia opačná, že na tak dlho pripravovanú legislatívnu zmenu by sa podnikatelia takto „pripravili“, vláda by už hrozila posielaním všakovakých kontrol a vyhrážala by sa sankciami „až do výšky“ x eur. No keďže prechod na e-kolky nezvládajú samotní úradníci, kontroly síce nebudú, no odnesú si to ľudia a podnikatelia, ktorí budú mať minimálne v decembri riadny chaos, či si vlastne na úrad majú brať peňaženku alebo musia skočiť ešte stále aj na poštu. A v každom prípade si pribaliť balíček trpezlivosti. Slovom, komplikovanejšie ako pred e-kolkovou reformou.