Z Plánu obnovy pôjde na podporu inovácií na Slovensku viac ako 600 miliónov eur. Uviedol to na brífingu po prvom rokovaní Rady vlády pre konkurencieschopnosť a produktivitu premiér Eduard Heger, za účasti ministra hospodárstva a predsedu rady Richarda Sulíka a štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva a podpredsedu rady Jána Oravca.

Plán rozvoja ekonomiky

„Inovácie budú silným motorom nášho rozvoja, preto sme vsadili na inovácie aj v Pláne obnovy. Z Plánu obnovy sme vyčlenili viac ako 600 miliónov eur na inovácie. Chceme, aby inovátori - občania Slovenskej republiky, ktorí sú dnes úspešní vo svete - nám pomohli a boli úspešní aj doma v inováciách," spresnil premiér.

„Veľmi si prajem, aby Slovensko prinášalo aj vďaka práci tejto rady (pre konkurencieschopnosť a produktivitu) nové investície, rozvoj podnikateľského prostredia tak, aby sme mohli zaznamenávať rozvoj ekonomiky o odvetvia s vyššou pridanou hodnotou. Vyššia pridaná hodnota spôsobuje vyššiu mzdu pre občanov pracujúcich v ekonomike. Zároveň to prináša aj vyššie HDP, a tým aj silnejšiu ekonomiku," poznamenal Heger.

Inovácie sú nevyhnutné

Slovensko podľa predsedu vlády má na to, aby naďalej bolo stále silnejším motorom svetovej a európskej ekonomiky.

„Vidíme, že sme najväčším výrobcom automobilov na obyvateľa a na tom musíme stavať. Na to potrebujeme prinášať inovácie. To je aj cieľom spomínanej rady, aby prinášala nové a nové spôsoby a myšlienky na rozvoj ekonomiky," zdôraznil predseda vlády.

Rada vlády

„Pod Ministerstvom hospodárstva bude táto jedna rada. Štyri iné rady, ktoré existovali doteraz, rušíme. Pracovné skupiny sú štyri, nepredpokladá sa vznik ďalších," doplnil Sulík. Rada vlády pre konkurencieschopnosť a produktivitu bude podľa jeho slov zasadať trikrát ročne.

Sulík poznamenal, že rada bola zriadená na základe záväzku vyplývajúceho z Programového vyhlásenia vlády. Je poradným, koordinačným a iniciatívnym orgánom pre podporu zvyšovania konkurencieschopnosti a produktivity a pre politiku lepšej regulácie.

Podľa Oravca má rada celkom 23 členov. „Odlišuje sa od iných rád vlády v tom, že zámerne sme zloženie rady chceli urobiť tak, aby v nej mali prevahu zástupcovia súkromného sektora. Tých je celkom 10, ďalej je tam 8 zástupcov rôznych ministerstiev a traja zástupcovia miestnej správy a samosprávy," informoval Oravec.

Pracovné skupiny

„Vznikne Pracovná skupina pre zlepšovanie podnikateľského prostredia, podporu exportu a investícií. Po dohode s ministerstvom zahraničných vecí vznikne Pracovná skupina pre ekonomickú diplomaciu a jednotnú prezentáciu Slovenska v zahraničí. Po dohode s ministerstvom školstva vznikne Pracovná skupina pre vzdelávanie. S Úradom vlády sme dohodnutí, že vytvoríme spoločnú Pracovnú skupinu pre inovácie, a to vo chvíli, keď vznikne Rada vlády pre inovácie," uzavrel Oravec.

Ďalšie dôležité správy

Onkologickí pacienti na Slovensku musia o modernú liečbu bojovať, často neúspešne.
Neprehliadnite

Seniori dostanú z plánu obnovy tablety za niekoľko desiatok miliónov eur. Kto ich zaškolí?