Strana Mikuláša Dzurindu po marcových voľbách so Smerom-SD vládnuť nebude. „SDKÚ-DS po parlamentných voľbách v roku 2012 nevstúpi do vlády s politickou stranou Smer-SD. Naše rozhodnutie je trvalé a záväzné, je také, aké je z úcty voči občanom,“ povedal dnes Dzurinda na tlačovej besede v sídle strany. SDKÚ-DS sa chce podľa Dzurindu sústrediť na spoluprácu s KDH a Mostom-Híd. Pre spoluprácu so SaS bude určujúce, ako budú liberáli vnímať úlohu Slovenska v eurozóne. 

Pre povolebnú spoluprácu bude pre Dzurindu kľúčová zhoda v štyroch oblastiach – posilňovanie stability eurozóny, udržanie rovnej dane, dokončenie a presadenie zmien v justícii a vymenovanie generálneho prokurátora Jozefa Čentéša.

Želá si tiež, aby Slovensko posilňovalo svoju konkurencieschopnosť, ktorú považuje za kľúčovú pre hospodársky rast, aby sa podarilo udržať alebo ešte spružniť súčasné znenie Zákonníka práce a presadenie odvodovej reformy, ktorá pomôže živnostníkom a strednej vrstve. Volebný program má už SDKÚ-DS pripravený, vo štvrtok ho budú konzultovať v Modre a následne ho strana predstaví verejnosti. 

Hoci súčasná situácia vytvoreniu stredopravej vlády nenasvedčuje, Dzurinda tejto možnosti verí. „Už sme boli neraz v omnoho ťažšom postavení. Ak budeme mať jasno a budeme veľmi chcieť, tak šanca tu je. Teraz sa láme chlieb,“ podčiarkol s tým, že tak ako by občania nemali strácať nádej, ani politici nemajú právo na rezignáciu. SDKÚ-DS chce vytvoriť alternatívu voči vláde sociálnych demokratov a pokračovať v práci začatej v roku 2010. „Vnímame ako veľkú výzvu pre SDKÚ-DS pokúsiť sa v parlamentných voľbách dosiahnuť taký výsledok, aby Slovensko mohlo v týchto zmenách pokračovať,“ poznamenal. 

K možnej spolupráci s Obyčajnými ľuďmi Igora Matoviča sa dvojnásobný premiér stavia opatrne. „Ak vzniká strana bez toho, aby mala jasné ideové ukotvenie, tak to v mojom vnútri vyvoláva skôr pochybnosti,“ vyhlásil s dodatkom, že hoci sa nechce nikoho dotknúť, Slovensko už má s novými politickými stranami skúsenosti. 

Zo súčasnej krízy vzíde podľa lídra SDKÚ-DS Európa posilnená a Slovensko by sa malo usilovať o možnosť z tejto budúcej sily čerpať. V tejto súvislosti zdôraznil, že vláda nespojila schvaľovanie zvýšeného eurovalu s hlasovaním o dôvere, ale preto, aby sa Slovensko neznemožnilo a neocitlo sa na okraji európskeho politického spektra. Poukázal na prípad Maďarska, kde „si chvíľu mysleli, že nepotrebujú nikoho“ a v súčasnosti je pre južných susedov prioritou vyrokovanie pomoci s Medzinárodným menovým fondom. 

Ilustračné foto na titulke - SITA / Jozef Jakubčo