Vo svojom vyhlásení J. Toubon poukázal najmä na to, že nie sú pripravené kapacity na ubytovanie maloletých migrantov bez sprievodu dospelých. Okrem toho vyhlásil, že je veľmi znepokojený „osudom všetkých migrantov žijúcich v Calais“.

Úplnú a definitívnu likvidáciu tábora, ktorý si ilegálni migranti a utečenci vybudovali na predmestí severofrancúzskeho prístavného mesta Calais, avizoval počas svojej nedávnej návštevy v meste aj francúzsky prezident Francois Hollande.

Konkrétny termín likvidácie tábora v Calais F. Hollande neuviedol, ale ministerstvo vnútra vydalo obežník, ktorým žiada policajných prefektov, aby do 15. októbra predložili návrhy na ubytovanie časti z celkovo vyše 8 200 migrantov.

J. Toubon teraz od ministerstva žiada presné lokality a počty migrantov, ktorí tam môžu byť ubytovaní, pričom osobitne zdôrazňuje obavy o maloletých bez sprievodu, a to najmä tých, ktorí podali žiadosť o azyl v Británii na základe práva na spájanie rodín.

Okrem toho J. Toubon upozornil, že nedopustí, aby migranti - osoby už aj tak v zložitej situácii - boli vystavené ďalším problémom a nerešpektovaniu svojich základných práv, vrátane Charty práv dieťaťa.

Aj keď táboriská migrantov v Calais existovali celé roky, kritizovaná Džungľa sa začala tvoriť začiatkom roka 2015, pričom migranti v nej majú postavené stany, chatrče či kontajnery. Úrady tvrdia, že sa tam usadilo 6 500–7 500 ľudí, ale mimovládne organizácie odhadujú ich počet na 10-tisíc.

Mnohí migranti, ktorí sa utáborili pri Calais na pobreží Lamanšského prielivu, sa snažia dostať do Británie tak, že naskakujú na kamióny smerujúce k prístavisku trajektov alebo na vlaky vchádzajúce do podmorského tunela.

Samotný prístav v Calais už dávnejšie chráni vysoký plot s ostnatým drôtom. Nedávno začalo Francúzsko aj s výstavbou múra, ktorý sa bude tiahnuť pozdĺž oboch strán úseku diaľnice, kadiaľ prechádzajú kamióny pred nalodením na trajekty.