Od budúceho roku to ani na Slovensku nemusí byť úplne nereálny pohľad. Ministerstvo hospodárstva SR už totiž s tunajšími nadšencami malých veterných elektrární rokuje o tom, ako by sa pre slovenské domácnosti dali sprístupniť aj takéto energetické zariadenia.
„Zvažujeme, ako by sme mohli zjemniť dnešné prísne podmienky pre malé veterné elektrárne. Výsledok nášho posudzovania by mohol byť jasný začiatkom budúceho roku,“ hovorí J. Novák.
Zatiaľ bez podpory
Veterné turbíny sú tiež súčasťou nového eurofondového programu na podporu rozvoja obnoviteľných zdrojov energií v slovenských domácnostiach, ktorý sa rozbehol začiatkom tohto roku s celkovými zdrojmi 115 miliónov eur. Zatiaľ sa však z neho žiadny zdroj využívajúci vietor ešte nepodporil.
Dodnes odobrených takmer päťtisíc žiadostí pomáha slovenským rodinám zadovážiť si iba malé fotovoltické elektrárne, kotle na biomasu, tepelné čerpadlá a slnečné kolektory.
Podľa J. Nováka najväčším problémom veterných elektrární je, že sú to realizačne náročnejšie zariadenia. Osadiť stožiar je vždy ťažšie, ako dať na strechu domu panely fotovoltickej elektrárne.
Ešte zložitejším problémom pre ľudí, ktorí by chceli veterné turbíny, je, že svojim hlukom výrazne zasahujú do okolia, a tak na ne treba vypracovávať štúdiu vplyvov na okolité životné prostredie (EIA). „Diskutujeme o tom, aby sa štúdia EIA nemusela vypracovávať aspoň pre menšie turbíny do piatich kilowattov,“ vraví J. Novák.
Skôr teplo ako elektrina
Nový eurofondový program síce podporuje nákup elektrární pre domácnosti až do desať kilowattov, ale v prípade veterných by to mali bez štúdie EIA iba s výkonom do päť kilowattov. Podľa J. Nováka sa veterná elektráreň aj preto viac hodí iba k osamelejšiemu domu stojacemu na vrchole kopca. Svojou turbínou neruší susedov a na vrchu má viac vetra.
Veterné elektrárne navyše limituje aj ich zatiaľ pomerne vysoká cena. Sú drahšie aj ako slnečné elektrárne. Jeden kilowatt nimi vyrobenej energie stojí podľa J. Nováka v prepočte až okolo tritisíc eur.
Zatiaľ je na Slovensku, na rozdiel od susedného Rakúska, iba zopár veľkých veterných turbín. Slovensko má dohromady veterné turbíny so zanedbateľným výkonom troch megawattov. Aj prípadné uvoľnenia veterných turbín pre domácnosti by to ich výraznejší boom vyvolať nemalo. A nielen kvôli ich vyššej cene. Štát chce v domácnostiach prioritne podporovať najmä zelené projekty na výrobu tepla. Z hry však nie sú ani elektrárne. Z prvých takmer päťtisíc podporených projektov bolo vyše 1 100 fotovoltických elektrární.
O využívaní viacerých druhov obnoviteľných zdrojov energií na Slovensku, ale aj v iných európskych krajinách, sa dočítate v pripravovanom vydaní týždenníka TREND 41 / 2016, ktoré bude v predaji v stánkoch od štvrtka, v digitálnej podobe už v stredu.