Nie je tajomstvom, že ani nie tak dávno boli vzťahy Talianska s Ruskom až príliš priateľské. Spojenci z toho boli zmätení a dôveryhodnosť Ríma klesala, píše Bloomberg.
Bizarná fascinácia ruským lídrom
Zoberte si napríklad takého lídra strany Liga Mattea Salviniho, ktorý sa jedného dňa objavil na Červenom námestí v bielom tričku s podobizňou ruského prezidenta Vladimira Putina. Jeho minulosť je plná spochybňovania nepriateľského konania Kremľa a otvoreného flirtovania s ruskými nacionalistickými stranami.
Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi mal k Putinovi takisto veľmi blízko. Existuje celá kopa fotiek, na ktorých si spolu títo dvaja politici užívajú spoločný obed, vymieňajú si objatia či úsmevy. Berlusconi a Putin dokonca zdieľali rovnaký názor na svet, lenže to Taliansku skôr škodilo. Nie raz sa krajina so svojimi partnermi v skupine G7 preto pohádala.
Politická špička v Taliansku je Putinom až bizarne fascinovaná. Nech však Draghiho na premiérskom poste nahradí ktokoľvek, nesmie zničiť jeho odkaz a zvrátiť súčasný odmietavý postoj krajiny k Rusku.
Draghiho pevná ruka
Podľa agentúry Putinova invázia na Ukrajinu nepotešila ani takého priaznivca Ruska, akým je Berlusconi. Svojim podporovateľom povedal, že je z nej smutný. Zrejme preto, lebo Draghi počas svojej vlády umlčal akýkoľvek pozostatok nejednoznačného správania, ktorý za sebou predchádzajúce vlády zanechali.
Draghi sa v rámci Európskej rady stal jedným z Putinových najhlasnejších kritikov a postaral sa, aby sa Taliansko zdržalo akýchkoľvek zmierlivých vyhlásení na adresu Ruska. Hral kľúčovú úlohu pri navrhovaní sankcií namierených voči Ruskej centrálnej banke a bojoval za to, aby Ukrajina získala štatút kandidátskej krajiny na členstvo v EÚ.
V Taliansku však prevláda aj taký názor, že Draghi si svojím prístupom sám podpísal rozsudok, pretože spôsoboval rozbroje v koalícii. Bývalý premiér však neľutuje smer, ktorým sa krajina pod jeho taktovkou vydala, pretože podľa neho je správny a čestný. Jeho nástupca by ho mal udržať, konštatuje agentúra.
Taliansko sa nesmie vrátiť do starých koľají
Ak výsledky prieskumov neklamú, nasledujúca vláda by mohla byť krajne pravicovou koalíciou, na čele ktorej by boli Bratia Talianska. Ďalšími členmi by boli Liga a Taliansko vpred (Forza Italia). Táto kombinácia strán je dostatočne toxická na to, aby Washingtonu a Bruselu začala spôsobovať obavy.
Niet pochýb, že s Draghiho odchodom sa Putin bude snažiť otestovať pevnú vôľu nasledujúceho premiéra. Možno tajne dúfa, že staré priateľstvá mu pomôžu zmierniť sankcie a vyvinúť tlak na Ukrajinu, aby prijala ním nadiktovaný mier.
EÚ čelí svojmu najvážnejšiemu geopolitickému testu v histórii. Taliansko sa do tejto pasce nesmie chytiť a nesmie sa stať vstupnou bránou Ruska do Európy. Ak by k tomu došlo, škody by boli obrovské. Minimálne toto by si mal uvedomiť ten, kto sa ako ďalší postaví na čelo Talianska, uzatvára Bloomberg.