Maďarsko v Bruseli súhlasí s balíkmi sankcií a rokuje o reformách. Doma potom naopak EÚ démonizuje a šíri proruské názory.
Presne takéto sú dve tváre maďarského premiéra Viktora Orbána, píše portál Politico.
Maďarsko dvoch tvárí
Maďarský líder a jeho vláda v Budapešti obviňujú EÚ zdanlivo zo všetkého. Sankcie EÚ sú dôvodom, prečo sú účty za energie v súčasnosti také vysoké, a Brusel môže aj za to, že platy učiteľov sú naopak tak nízke. EÚ Európe klamala, presadzuje Orbán.
V Bruseli ale tí istí ľudia spievajú celkom inú pesničku. Maďarsko má záujem rokovať, pretože sa chce vyhnúť zmrazeniu peňazí z fondu obnovy EÚ. Vykazuje takisto odhodlanie prijať legislatívu na boj proti korupcii a tento týždeň maďarskí politici dokonca schválili tie isté sankcie, o ktorých tvrdia, že ničia hospodárstva bloku.
Túto dichotómiu pravdepodobne uvidíme aj v piatok v Prahe, kde sa má Orbán v rámci neformálneho samitu lídrov stretnúť so svojimi európskymi náprotivkami.
Ide mu len o peniaze
Pár hodín pred začiatkom stretnutia uverejnil maďarský premiér na internete video z Prahy, v ktorom tvrdí, že Budapešti sa podarilo vydobyť si ústupky v otázke najnovšieho balíka sankcií. Nezabudol znova vyzvať EÚ k zmene sankčnej politiky.
V posledných týždňoch sa však predstavitelia Maďarska počas stretnutí so svojimi európskymi kolegami zdržali Orbánovej rétoriky. Namiesto toho volili oveľa vyrovnanejší tón.
Tento dvojaký prístup je niečím viac, než len zvláštnym divadielkom pre EÚ, konštatuje Politico. Niektorí bruselskí činitelia sa obávajú, že Orbán sa EÚ snaží iba oklamať, zatiaľ čo sa dvorí Moskve. Blok mu to podľa nich dovoľuje iba v záujme európskej jednoty, pre dobro ktorej musí udržať Maďarsko spolu s ostatnými členskými štátmi na tej istej lodi.
Nemecký europoslanec Moritz Körner varuje, že je to „pasca“. „Keď (Orbán) dostane peniaze, prídu nové vetá,“ predpovedá.
Vypískali ho
Jedným z hlavných dôvodov, prečo Budapešť v Bruseli seká dobrotu, je turbulentný stav maďarskej ekonomiky. Forint dosahuje rekordne nízke úrovne a domácnosti trápia rastúce ceny energií.
Okrem toho Maďarsko v pondelok informovalo o tom, že sa mu podarilo od ruskej firmy Gazprom získať trojročný odklad splatnosti faktúr za plyn. Aj to je možno jedným z dôvodov, prečo Orbána ako jediného počas príchodu na pražský samit lídrov dav vypískal.
Pre odpor Maďarska ostávajú vlády EÚ v strehu. Budapešť im síce sľubuje reformy, no vlády ho neberú vážne a vyhrážajú sa zmrazením európskych fondov.
Zatiaľ čo mnohé krajiny EÚ sú ochotné poskytnúť Maďarsku príležitosť, aby si tieto peniaze v prípade, že to s reformami myslí vážne, ponechalo, tak aj napriek tomu pozorne sledujú jeho proruskú rétoriku.
Sila EÚ „spočíva v jej jednote,“ uzatvára fínska ministerka pre európske záležitosti Tytti Tuppurainenová.