Z údajov z očkovacej kampane proti koronavírusu SARS-CoV-2 vyplýva, že dve dávky očkovacej látky Pfizer/BioNTech poskytujú takmer 96-percentnú ochranu pred nákazou. Podľa agentúry AFP o tom v sobotu informovalo izraelské ministerstvo zdravotníctva.

Izrael v sobotu oznámil, že dva týždne po druhej dávke vakcína Pfizer/BioNTech chráni na 99,2 percenta pred závažným priebehom choroby. Pravdepodobnosť hospitalizácie a prípadne aj smrti sa po podaní oboch dávok tejto vakcíny znižuje o 98,9 percenta, zatiaľ čo riziko nakazenia covidom sa takto redukuje o 95,8 percenta.

Vakcína dramaticky redukuje riziko vážneho priebehu choroby a úmrtia a tento vplyv môžete vidieť v našich štatistikách chorobnosti," uviedol generálny riaditeľ odboru ministerstva zdravotníctva Chezi Levi.

Ambiciózne ciele

Vakcína vyvinutá farmaceutickým gigantom Pfizer a jeho nemeckým partnerom BioNTech je založená na novej technológii mRNA a bola prvou vakcínou proti Covid-19, ktorá bola koncom minulého roka schválená na Západe.

Izrael, ktorý má jeden z najsofistikovanejších systémov zberu lekárskych dát na svete, zabezpečil značnú zásobu vakcín Pfizer/ BioNTech zaplatením vyššej ako trhovej ceny a uzatvorením dohody o poskytnutí biomedicínskych údajov o účinku vakcíny pre potreby americkej spoločnosti. Okrem tejto vakcíny sa v Izraeli na imunizáciu obyvateľstva používa v menšej miere aj vakcína spoločnosti Moderna.

AstraZeneca
Neprehliadnite

Vakcína AstraZeneca je účinnejšia s dlhším časovým odstupom medzi dávkami

Očkovacia kampaň v Izraeli je považovaná za najrýchlejšiu na svete: podľa najnovších údajov ministerstva zdravotníctva od decembra dostalo prvú dávku vakcíny Pfizer/BioNTech 4,25 milióna ľudí z celkovo deväťmiliónovej populácie.Asi 2,88 milióna ľudí absolvovalo odporúčanú plnú očkovaciu kúru a dostalo aj druhú dávku vakcíny.

Cieľom Izraela je do konca marca zaočkovať všetkých obyvateľov vo veku nad 16 rokov. „Umožní nám to vrátiť sa k nášmu obvyklému spôsobu života," uviedol Levi.