Gazprom v máji podpísal prelomovú dohodu o dodávkach zemného plynu do Číny v objeme 38 miliárd kubických metrov ročne, a to po dobu 30 rokov. Čína má najväčšiu ekonomiku v Ázii a hodnota rusko-čínskeho kontraktu činí zhruba 400 miliárd dolárov.
Spoločnosť Rosnefť začala v poslednej dobe naznačovať, že chce pripraviť Gazprom o jeho monopol na vývoz zemného plynu z Ruska prostredníctvom plynovodov. Podľa zdrojov Reuters má Rosnefť eminentný záujem práve o prístup k plánovanému plynovodu do Číny.
Rosnefť v posledných rokoch výrazne investovala do ťažby plynu a vlani ju vďaka akvizíciám približne strojnásobila na 42 miliárd kubických metrov. Zatiaľ však môže vyvážať len plyn stlačený do skvapalnenej formy.
Do Číny má Gazprom posielať plyn chystaným plynovodom, ktorý spojí sibírske plynové polia s oblasťami pri čínskom pobreží. Prezident Vladimir Putin sa už dávnejšie vyjadril, že predtým ako začne plyn do Číny prúdiť, bude nutné investovať 55 miliárd dolárov. Minulý týždeň Gazprom uviedol, že chce financovať výstavbu plynovodu do Číny z vlastných zdrojov.
V Európe je záujem o ruský plyn, exporty Gazpromu rastú
Ruský monopolný vývozca plynu Gazprom zvýšil v prvom polroku vývoz plynu do Európy o takmer tri percentá na 82,88 miliardy kubických metrov. Informovala o tom agentúra Reuters. Údaje sú podľa firmy dôkazom, že zahraniční zákazníci majú napriek ukrajinskej kríze o ruský plyn stále záujem.
Rusko teraz v dôsledku svojho postupu voči Ukrajine čelí sankciám zo strany západných krajín. Gazprom v polovici júna kvôli sporom ohľadom nezaplatených účtov zastavil dodávky plynu určené Ukrajine. Naďalej ale cez Ukrajinu posiela plyn európskym zákazníkom. Firma v utorok upozornila, že tranzit plynu cez Ukrajinu do Európy zostáva stabilný.
Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má na vývoz tejto suroviny z Ruska monopol. Firma je kľúčovým dodávateľom plynu pre rad európskych krajín vrátane Slovenskej republiky a pokrýva okolo 30 percent celkového dopytu po zemnom plyne v Európskej únii.