Austrálčania v Sydney protestujú proti zostreleniu malajzijského Boeingu nad východnou Ukrajinou. Zdroj: SITA/AP
O situácii na Ukrajine hovoril Obama v noci na sobotu aj s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. „Dohodli sa, že budú pokračovať v úsilí o nájdenie diplomatického riešenia terajšej krízy, zároveň však zopakovali odhodlanie zostať v blízkom kontakte a zvážiť, aké ďalšie akcie budú nevyhnutné,“ uviedol Biely dom k rozhovoru s Merkelovou.
„Obaja štátnici zdôraznili, že Rusko nesie jasnú zodpovednosť za to, že umožňuje separatistom na východe Ukrajiny prístup k ťažkým zbraniam a ďalšej podpore z Ruska,“ dodal Biely dom.
Najvyšší predstavitelia svetových veľmocí sa takto vyjadrili po tom, čo sa na východnej Ukrajine vo štvrtok zrútilo malajzijské dopravné lietadlo s 298 ľuďmi na palube. Obama v piatok na tlačovej konferencii vyhlásil, že Boeing bol zostrelený raketou odpálenou z oblasti kontrolovanej separatistami, ktorých podporuje Moskva.
Americký viceprezident Joe Biden a ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzvali Moskvu, aby uplatnila svoj vplyv na proruských separatistov a vyzvala ich k prímeriu a k tomu, aby vyšetrovateľom umožnili prístup k troskám zostreleného lietadla.
Ukrajinská armáda v očakávaní možného prímeria naopak vystupňovala vojenský tlak na separatistov. Miliónový Doneck údajne vojaci odrezali od zásobovacích ciest z Ruska
Bojuje sa aj o Luhansk. Obyvatelia mesta tvrdia, že proruskí rebeli na juhovýchodnom predmestí strieľajú na všetky strany, často sa ozýva mínometná paľba. V noci podľa agentúry Unian prenikla do Luhanska kolóna ruských posíl.
Rusko v sobotu zverejnilo zoznam dvanástich občanov USA, ktorým zakázalo vstup na svoje územie. Krok Moskvy je odvetou za zosilnenie amerických sankcií proti Rusku, ktoré Washington minulý týždeň vyhlásil v reakcii na ruskú politiku voči Ukrajine. Medzi osobami zaradenými na ruský „čierny zoznam“ sú velitelia väznice na kubánskej základni Guantánamo, kde USA bez rozsudku drží osoby podozrivé z terorizmu. Druhú skupinu osôb, ktorým Moskva zakázala vstup na ruské územie, tvoria americkí vojaci, ktorí pôsobili v irackej väznici Abú Ghrajb.
Čína obhajuje Moskvu
Čínsky prezident Si Ťin-pching vyzval k spravodlivému a objektívnemu vyšetreniu príčin katastrofy malajzijského boeingu. Oficiálna agentúra Nová Čína varovala pred unáhlenými závermi, ktoré podľa nej robia západní politici, keď zo zostrelenia lietadla obviňujú Rusko.
Pravda by mala vyjsť najavo čo najskôr, uviedol Si Ťin-pching podľa internetových stránok čínskej vlády.
Podľa amerických spravodajských služieb lietadlo letiace z Holandska do Malajzie zničila raketa zem-vzduch vypálená z oblastí kontrolovaných východoukrajinskými separatistami, ktorých podporuje Rusko. Povstalci akýkoľvek podiel na zničení lietadla odmietajú, podľa nich i podľa Moskvy je za tragédiu zodpovedný Kyjev.
Agentúra Nová Čína napísala, že politici z USA, Austrálie a ďalších západných krajín veľmi rýchlo dospeli k záveru, že za haváriou lietadla stoja proruskí separatisti a že Rusko môže za ďalšiu eskaláciu napätia.
„Odsudzovať ruský vojenský zásah bolo evidentne unáhlené, keď títo politici zároveň pripúšťajú, kto je za útok na lietadlo zodpovedný,“ napísala agentúra Nová Čína vo svojom komentári.
Bezpečná zóna okolo miesta dopadu lietadla
Okolo miesta, kde sa vo štvrtok na východe Ukrajiny zrútil malajzijský boeing, vznikne 20-kilometrová bezpečná zóna. Podľa agentúry AFP sa na jej vytvorení dohodli s proruskými separatistami zástupcovia Ukrajiny, Ruska a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
Vďaka vzniku tejto bezpečnej zóny bude možné identifikovať telá obetí leteckej katastrofy a odovzdať ich rodinám, povedal v ukrajinské televízii šéf ukrajinskej tajnej služby SBU Valentyn Nalyvajčenko.
V piatok sa skupine pozorovateľov OBSE nepodarilo bezpečne sa dostať na miesto dopadu lietadla. Po ich príchode na mieste kontrolovanom proruskými ozbrojencami zazneli varovné výstrely.
Aktualizované 19. júla 2014 o 10.58:
Proruskí separatisti a medzinárodní pozorovatelia sa na vzniku bezpečné zóny v oblasti dopadu trosiek malajzijského lietadla na východe Ukrajiny zatiaľ nedohodli. S odvolaním sa na predstaviteľa povstalcov to uviedla agentúra Reuters.
„Žiadna bezpečná zóna nevznikla,“ povedal podľa Reuters vysokopostavený predstaviteľ samozvanej Doneckej ľudovej republiky Sergej Kavtaradze. „Ide o oblasť blízko frontu, sú tam vojenské operácie,“ dodal.
Aktualizované 19. júla 2014 o 11.10:
Teroristi kradnú telá obetí a mažú stopy
Ukrajinská vláda v sobotu obvinila proruských ozbrojencov na východe krajiny, že sa snažia zničiť dôkazy na miestach, kam sa vo štvrtok zrútil civilný malajzijský boeing s takmer 300 ľuďmi na palube. Z miesta vraj odstránili 38 tiel obetí.
„Vláda Ukrajiny oficiálne vyhlasuje, že sa teroristi s pomocou Ruska snažia zničiť dôkazy o medzinárodnom zločine,“ uviedla vláda vo vyhlásení, z ktorého cituje agentúra Reuters.
Podľa Kyjeva povstalci odviezli 38 tiel do márnice v Donecku a špecialisti s údajne silným ruským prízvukom sa vyhrážali, že pitvu urobia oni.
Podľa ukrajinských leteckých záznamov bol boeing v čase zásahu raketou vo výške 10 100 metrov.
Americká spravodajská televízia CNN v piatok okrem iného poukázala na neobvyklú trasu stroja. Podľa odborníkov sa nad juhovýchodom Ukrajiny v tom čase nachádzala búrka a piloti sa rozhodli pre let nad nepokojnou Doneckou oblasťou. Išlo o severnejšiu trasu ako vedú zvyčajné lety z Európy cez Ukrajinu do Ázie.
Aktualizované 19. júla 2014 o 12.52:
Na miestach, kde sa vo štvrtok zrútil malajzijský boeing, objavili ukrajinskí záchranári telá 186 z takmer 300 obetí. Vláda v Kyjeve obvinila proruských ozbrojencov na východe krajiny, že sa snažia zničiť dôkazy v oblasti katastrofy. Z miesta vraj odstránili skoro 40 tiel.
Podľa hovorcu ukrajinskej bezpečnostnej rady Andrija Lysenka pracovníci ministerstva pro mimoriadne udalosti v oblasti nešťastia prehľadali už 18 z celkových 25 kilometrov štvorcových.
„Povstalci ich tam pustili, ale nedovolili im čokoľvek odnášať,“ povedal Lysenko. Dodal, že separatisti naopak odnášajú preč všetko, čo sa podarilo nájsť. Ukrajinská strana nemá k dispozícii čierne skrinky havarovaného lietadla a podľa Lysenka o nich nemá žiadne informácie.
Na nedostatočné zabezpečenie oblasti katastrofy na tlačovej konferencii v Kuala Lumpure v sobotu upozornil malajzijský minister dopravy. „Existujú náznaky, že zásadné dôkazy nezostali na mieste,“ uviedol minister Liow Tiong Lai. Neumožniť prístup k miestu nešťastia je vzhľadom na obete a ich rodiny nehumánne, povedal. Aj on si myslí, že lietadlo bolo zostrelené.
Aktualizované 19. júla 2014 o 14.08:
Proruskí ozbrojenci umožnili pozorovateľom OBSE vkročiť na časť miesta na východe Ukrajiny, kam sa zrútil malajzijský boeing. Informovala o tom agentúra Reuters. Vláda v Kyjeve separatistov obvinila, že sa snaží v oblasti katastrofy ničiť dôkazy, tí však tvrdia, že sa ničoho nedotkli.
Vodca ozbrojencov Alexandr Borodaj povedal, že je problém s rozkladajúcimi sa telami. „Telá nevinných ľudí ležia v horúčave. Ak sa všetko bude preťahovať, vyhradzujeme si právo začať telá odnášať,“ uviedol. „Žiadame Ruskú federáciu, aby nám pomohla a poslala svojich odborníkov,“ dodal premiér samozvanej Doneckej ľudovej republiky.
Pozorovatelia OBSE sa dostali na miesto pokryté troskami, medzi ktorými je i jeden z motorov lietadla. Ozbrojenci im umožnili hovoriť aj s miestnymi ľuďmi, povedal agentúre Reuters jeden zo svedkov.
Jeden z povstalcov na mieste dopadu trosiek lietadla v sobotu novinárom povedal, že telá obetí odvážali nákladné autá. V sobotu záchranári odnášali pozostatky mŕtvych ľudí uzavreté v čiernych vakoch. V tridsaťstupňovom teple sa podľa svedkov začína šíriť mŕtvolný zápach.
Krajom podľa novinárov kolujú informácie o rabovaní a drancovaní. Proruskí ozbrojenci sa zaprisahávajú, že sa podobným javom snažia zabrániť.
Aktualizované 19. júla 2014 o 14.20:
Ukrajinská kontrarozviedka: Máme dôkazy o podiele Ruska na zostrelení lietadla
Ukrajina má údajne „presvedčivé dôkazy“, že raketu proti malajzijskému boeingu odpálila ruská posádka obsluhujúca protiraketový systém Buk. Na tlačovej konferencii v Kyjeve to v sobotu vyhlásil predstaviteľ ukrajinskej kontrarozviedky SBU Vitalij Najda. Kyjev podľa neho požiada Moskvu o mená posádky, aby mohol začať vyšetrovanie.
„Máme presvedčivé dôkazy, že tento teroristický akt bol spáchaný s pomocou Ruskej federácie. Jasne vieme, že posádka tohoto systému bola zložená z ruských občanov,“ povedal Najda.
SBU podľa neho zároveň presne určila miesto, odkiaľ bola osudná strela odpálená. Podľa Najdu ide o sektor pri obci Snižne pri ruských hraniciach ovládaný separatistami, teda o miesto, kde už bolo zostrelených niekoľko ukrajinských vojenských lietadiel.
Príkaz k odpáleniu rakety podľa Najdu vydal veliteľ povstaleckej skupiny Igor Bezler. Jeho meno sa objavuje aj v odpočúvaniach, ktoré SBU zverejnila v piatok ako dôkaz o podiele ruskej tajnej služby na zostrelení malajzijského lietadla.
Bezler je podľa predchádzajúcich správ ukrajinských médií podplukovníkom ruskej vojenskej rozviedky GRU a priamym podriadeným Igora Girkina-Strelkova, vojenského veliteľa východoukrajinských radikálov. Strelkov, ktorý je plukovníkom GRU, sa označuje za „ministra obrany Doneckej ľudovej republiky“.
Rusko je podľa predstaviteľa SBU povinné poskytnúť Ukrajine mená členov obsluhy protivzdušnej batérie, ktorá zaútočila na boeing. SBU ich podľa Najdu chce vypočuť.