Oheň v „dubajskej kríze“, ktorá vypukla minulý týždeň v dôsledku správ o požiadavke na odloženie splatnosti miliardových dlho, rozdúchalo v pondelok tamojšie ministerstvo financií. Podľa Dow Jones sa v pondelok šéf rezortu Abdulrahman Al Saleh nechal počuť, že ak sa úverové domy domnievajú, že Dubai World je pod krídlami vlády, tak sa mýlia a „dlh nie je vládou garantovaný“. Minulotýždňová správa o tom, že vybraným dubajským firmám prisľúbilo pomoc susediace Abú Zabí, pritom takmer upadla do zabudnutia.

Podľa agentúry Bloomberg štátna firma Dubai World prvý decembrový deň začala rokovať s bankami o reštrukturalizácii 26 miliárd dlhu. Podľa J.P. Morgan Chase, ktorý spomína agentúra, je v najrizikovejšej situácii v súvislosti s Dubajom HSBC, najväčším upisovateľom dlhu je Royal Bank of Scotland. Medzinárodné banky sa na dlhu Dubai World podľa nemenovaného bankového zdroja Thomson Reuters podieľajú 12 miliardami dolárov vo forme syndikovaných, ale i bilaterálnych úverov. Reuters spomína najmä Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, Calyon, Emirates Bank, HSBC, ING, Lloyds TSB, MashreqBank, Royal Bank of Scotland či Sumitomo Mitsui Banking Corp.

Dubaj celkom určite nezostane vo vákuu ani naďalej. Podľa nemenovaného manažéra fondov zo svetovej špičky citovaného agentúrou Retuers môžu byť obavy z krachu najväčšej dubajskej spoločnosti spájanej s projektmi pre najbohatších katalyzátorom pre korekciu na akciovom trhu po osemmesačnej rely.

Foto - Flickr.com