Trestné sadzby za marihuanu pre vlastnú spotrebu sa znižujú. Na Slovensku sa zavádza osobitná skutková podstata prechovávania omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa pre vlastnú spotrebu za zachovania súčasných množstevných limitov.

Horná hranica trestnej sadzby bude v takomto prípade jeden, respektíve dva roky. Vyplýva to z novely Trestného zákona, ktorá nadobudla v nedeľu účinnosť. Zavedie sa tiež možnosť takzvaného ochranného liečenia.

Maximálne desať dávok

V prípade zavedenia novej skutkovej podstaty prechovávania marihuany bude horná hranica trestu jeden rok vtedy, ak pôjde o množstvo, ktoré zodpovedá najviac trojnásobku obvykle jednorazovej dávky na použitie, a to pre osobnú spotrebu. Horná hranica dva roky bude platiť pre množstvo, ktoré zodpovedá najviac desaťnásobku dávky.

Znížia sa tiež trestné sadzby aj v prípade prechovávania marihuany v množstve prekračujúcom prechovávanie pre vlastnú spotrebu, čiže nad desať dávok. Predkladatelia tak reagujú na prísne trestanie recidivistov. Sadzby sa zmenia z troch až desať rokov na tri až sedem rokov. V prípade recidívy sa menia na päť až desať rokov namiesto doterajších desať až 15 rokov.

Iných drog sa to netýka

Zmeny sa týkajú len prípadu prechovávania a len vo vzťahu k látke z rastlín rodu konopa. „Doterajšia úprava vo vzťahu k iným látkam, jedom a prekurzorom a vo vzťahu k dílerstvu zostáva zachovaná,“ zdôraznili poslanci v dôvodovej správe k novele.

V ustanovení o prechovávaní predmetu na výrobu drog, kam sa v praxi niekedy radí i pestovanie rastlín z rodu konopa, sa odstráni spodná hranica trestnej sadzby. Doteraz to bol jeden rok. Cieľom je podľa poslancov „umožniť súdom zohľadniť všetky okolnosti každého jednotlivého prípadu a odstrániť neprimeranú tvrdosť zákona“.

Ak by páchateľ súhlasil, novela umožní súdu uložiť namiesto trestu odňatia slobody ochranné liečenie. Pôjde len o prípady prechovávania omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa pre vlastnú spotrebu.

Ďalšie dôležité správy

WA 24 archív Lisabon - Na archívnej snímke z 27. mája 2014 drogový díler, ktorý čaká na zákazníka, ukazuje vrecúško marihuany v centre Lisabonu. Občania krajín EÚ vynakladajú každý rok najmenej 30 miliárd eur na drogy, čím sa z trhu z drogami stáva hlavný zdroj príjmu pre skupiny organizovaného zločinu. Vyplýva to zo správy EÚ o drogách za rok 2019, ktorú v utorok zverejnili Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) a Európska policajná agentúra (Europol). FOTO TASR/A
Neprehliadnite

Za držanie marihuany už nepôjdete do basy na 15 rokov. Novela zákona prináša významné zmeny