Potom, čo takmer všetky krajiny zrušili pandemické obmedzenia, nastal prudký nárast bakteriálnych infekcií. Zvýšený dopyt po liekoch viedol k nedostatku antibiotických medikamentov, ako sú penicilín či amoxicilín.

V rámci Európskej únie už celkovo 25 z 27 členských štátov hlási obmedzené dodávky niektorých antibiotík, čo potvrdila Európska agentúra pre lieky. Nedostatok amoxicilínu zaznamenali aj v USA a Kanade.

Z 35 krajín, o ktorých zhromažďuje údaje WHO, má 80 percent akútny nedostatok antibiotík, uviedla podľa Financial Times vedúca skupiny WHO pre dodávky a prístup k liekom Lisa Hedmanová. Spojené kráľovstvo minulý týždeň oficiálne ohlásilo stav „vážneho nedostatku“, ktorý umožňuje lekárnikom predpisovať alternatívy antibiotík.

Nižší dopyt po antibiotikách v kombinácii so silným tlakom na dodávateľské reťazce totiž počas pandémie viedli k zníženiu produkcie. Ale keďže mnohé krajiny zažívajú prvú zimu bez obmedzení po dvoch rokoch, stúpol tlak na výrobu aj dodávky mnohých liečiv.

Nedostatok nastal aj preto, že „krajiny nepredpokladali, že nás respiračné infekcie zasiahnu tak silno, keď sme už bez rúšok,“ povedala L. Hedmanová.

Ľudia umierajú

Lekárnik organizácie Lekári bez hraníc Dušan Jasovský uviedol, že odhadom 5,7 milióna ľudí ročne zomiera v dôsledku nedostatočného prístupu k antimikrobiálnym látkam, medzi ktoré patria antibiotiká, antimykotiká či antivírusové lieky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa