Ministri krajín EÚ, ktorí majú na starosti oblasť energetiky, budú už druhýkrát riešiť reformu trhu s elektrinou, ktorá má predísť opakovaniu vlaňajšieho rekordného zdražovania elektriny.

Európska komisia tento rok v marci v snahe posilniť ochranu spotrebiteľov a stabilitu a predvídateľnosť nákladov predstavila reformu, ktorá okrem iného zníži vplyv cien plynu na cenu elektriny, zvýši konkurencieschopnosť priemyslu v Európe a zabezpečí ochranu trhu s elektrinou.

Unijní ministri rokovali o novom usporiadaní trhu s elektrinou už tento rok v júni, dohodu nad všetkými časťami textu sa vtedy nájsť nepodarilo.

Teraz je reforma opäť na stole a španielske predsedníctvo dúfa v jej schválenie. Ešte donedávna panovali zásadné spory najmä medzi Francúzskom a Nemeckom.

Francúzsko bojuje za to, aby EÚ umožnila využiť štátne dotácie na zníženie nákladov na jadrovú energiu. Nemecko má, naopak, v úmysle zaviesť prísnejšiu kontrolu budúcich štátnych dotácií pre elektrárne. Obáva sa totiž, že by Francúzsko mohlo práve vďaka svojim jadrovým elektrárňam získať konkurenčnú výhodu.

Španielsko ako predsednícka krajina vypracovalo v posledných mesiacoch viacero kompromisných variantov, ktoré by mali tieto obavy vyriešiť. Či s nimi budú Francúzi aj Nemci spokojní, ukáže až rokovanie.

Ďalšie dôležité správy

Trend štúdio, ktorého hosťom bol Alexander Matušek.
Neprehliadnite

A. Matušek: Autá so spaľovacím motorom nezachránime. No výzvou zostávajú vysoké ceny elektriny