Podľa agentúry Reuters pred tým varovalo desať členských krajín EÚ vrátane Slovenskej republiky v liste adresovanom Európskej komisii. Krajiny z východnej časti EÚ v liste vyzývajú k diskusii o tejto záležitosti na decembrovom summite únie.
Na projekte Nord Stream 2, ktorý spočíva v rozšírení existujúceho plynovodu privádzajúceho zemný plyn z Ruska do Nemecka po dne Baltického mora, sa v septembri dohodla ruská spoločnosť Gazprom s nemeckými spoločnosťami E.ON a BASF/Wintershall, rakúskou OMV, francúzsku ENGIE a britsko-holandskou Royal Dutch Shell.
V stredu Gazprom oznámil, že pozastaví dodávky plynu na Ukrajinu, zatiaľ čo Kyjev vyhlásil, že si nájde lacnejšie dodávky inde.
Rusko sa s Ukrajinou už v minulosti opakovane dostalo do sporu ohľadom dodávok ruského plynu do tejto východoeurópskej krajiny a Gazprom kohútiky s plynom Kyjevu opakovane zavrel.
List Európskej komisii podpísali okrem Slovenska aj Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Bulharsko a Grécko. Krajiny v ňom vyzývajú, aby bol projekt podrobený starostlivému preskúmaniu a diskusii o ňom na decembrovom summite EÚ.
„Postoj Európskej komisie k projektu Nord Stream II tiež zásadne ovplyvní vnímanie únijnej spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky medzi jej kľúčovými spojencami a tradičnými partnermi,“ stojí v liste, z ktorého citovala agentúra Reuters.
Rozšírenie Nord Streamu za účelom dodávok väčšieho objemu plynu priamo do Nemecka by mohlo mať vážne dôsledky pre Kyjev a krajiny EÚ, upozornila v liste desiatka krajín.
„Zachovanie tranzitnej trasy cez Ukrajinu je v strategickom záujme EÚ ako celku, nie iba z hľadiska energetickej bezpečnosti, ale tiež kvôli posilneniu stability regiónu východnej Európy,“ píše sa v liste.
Súčasné kapacity využité na polovicu
Európa pokrýva asi tretinu svojej spotreby ruským plynom, ktorý je zhruba z polovice prepravovaný cez Ukrajinu. Kvôli napätiu medzi Kyjevom a Moskvou chce ale Gazprom nájsť nové tranzitné cesty do Európy mimo ukrajinské územie.
Eurokomisár pre energetickú úniu Maroš Šefčovič už začiatkom tohto mesiaca upozornil, že projekt Nord Stream 2 vyvoláva otázniky aj vzhľadom na to, že existujúce kapacity na prepravu plynu z Ruska do Európy sa využívajú len z 50 percent. Aj on zmienil jeho vplyv na tranzit plynu cez Ukrajinu, ktorý je vraj strategickou prioritou pre EÚ. M. Šefčovič zdôraznil, že projekt musí byť v súlade s európskym právom.
Projekt už skôr kritizovali tiež premiéri Česka a Slovenska Bohuslav Sobotka a Robert Fico. Vzťahy Ruska s Európskou úniou a Ukrajinou sú napäté od anexie Krymu v marci minulého roka.