Druhé kolo celoplošného testovania obyvateľstva bude, avšak okresy s počtom pozitívnych prípadov nižším ako 0,7 percenta dostanú výnimku. Rozhodol o tom ústredný krízový štáb na pondelkovom zasadnutí, o výsledku informoval premiér Igor Matovič (OĽANO). Testovanie sa nemá týkať 25 okresov a tiež Bratislavy a Košíc.
Konzílium odborníkov neodporúča druhé kolo, navrhujú cielené testovanie
V druhom kole sa testovanie dotkne 54 percent obyvateľov. Podľa Matoviča však stále zostáva riešiť „77 percent problému“. Pripustil, že nízke čísla v niektorých okresoch krízový štáb prekvapili. Obyvateľov vyzval na zodpovednosť a dodržiavanie opatrení. Všetko, čo sme testovaním získali, si totiž podľa neho môžeme „lusknutím prsta pokaziť“.
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) avizoval, že pravdepodobne v utorok (3. 11.) ráno zverejnia presný zoznam okresov, kde sa testovanie uskutoční. Na ústrednom krízovom štábe bude ešte v pondelok hovoriť aj so zástupcami Únie miest Slovenska a Združenia miest a obcí Slovenska.
Na primátorov a starostov miest, ktoré opäť prejdú testovaním, chcú podľa Naďa apelovať, aby využili infraštruktúru, ktorú si na testovanie vybudovali, aby do nej nemuseli opäť investovať, ak je to možné. „Rovnako sa budeme snažiť ponechať tie isté tímy, ktoré boli na jednotlivých odberných miestach,“ povedal. Druhé kolo testovania označil za ďalšiu výzvu pre Ozbrojené sily (OS) SR.
Pyrrhovo víťazstvo Igora Matoviča, v ktorom stratil to najcennejšie – dôveru
Zverejňovanie podrobných dát nie je aktuálne prioritou. „Nie sme štatistický úrad,“ podotkol Naď.
Náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko informoval, že sa pracuje na ďalšom preplánovaní operácie Spoločná zodpovednosť. Samosprávy vyzval, aby zabezpečili plynulý prísun ľudí na testovanie. „Druhá vec, ktorú potrebujeme, je, aby ľudia využívali testovacie miesta tam, kde bývajú,“ apeloval s tým, že to uvoľní nápor na logistiku. Zdôraznil, že ani kapacity ozbrojených síl nie sú nevyčerpateľné. Zároveň poďakoval všetkým, ktorí sa do operácie zapojili. V súčasnosti sa podľa neho odvážajú zvyšky po testovaní.
Ako priblížil Zmeko, do operácie nasadili ozbrojené sily 95 percent personálu, a tak striedanie nie je možné do ďalšej fázy zabezpečiť. „V praxi to bude znamenať, že všetci ľudia, ktorí boli v druhej etape, pôjdu aj do tretej,“ uviedol. Aktuálne je podľa neho v OS SR z 13 500 ľudí 1 200 vojakov v karanténe, prípadne nakazených.
Vo všetkých okresných mestách vzniknú mobilné odberové miesta, kde sa budú môcť ľudia bezplatne otestovať antigénovými testami. Dvakrát do mesiaca budú testovaní tiež zdravotníci a zamestnanci domovov sociálnych služieb. Štát poskytne testy aj veľkým podnikom.
Ak chceme otvorené hranice a o pár týždňov cestovať, teraz musíme zostať doma
Kontroly budú aj na hraniciach. Premiér Igor Matovič (OĽANO) o tom informoval v pondelok po zasadnutí ústredného krízového štábu. Počet otvorených hraničných priechodov sa zrejme pre kontroly zmenší, obmedzia sa aj otváracie časy. Prichádzajúci by mali mať postupne možnosť otestovať sa aj v blízkosti hraníc. „Predpokladáme, že sa tam vykoná štyri až päť miliónov testov do mesiaca,“ priblížil premiér. Považuje to za dostatočné, aby sa udržiaval počet pozitívnych prípadov pod kontrolou.
O tom, aké testy sa budú na hraniciach uznávať, či o zákaze vychádzania podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) ešte rokujú. Poznamenal, že niektoré rozhodnutia musí prijať vláda. Ako doplnil na sociálnej sieti štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus, na krízovom štábe myslia aj na tranzit a tzv. pendlerov a turnusových zamestnancov. „Predbežná dohoda je, aby sa pretestovali minimálne raz za dva týždne a vďaka tomu potom mohli voľne pendlovať,“ naznačil.