Európska komisia v piatok v Bruseli informovala o pokroku v oblasti spoločných nákupov plynu v Európskej únii.

Prvé rokovania o zmluvách už prebiehajú. Podpredseda EK Maroš Šefčovič oznámil začiatok druhého kola spoločných nákupov plynu na 26. júna. Záujemcovia o plyn potom budú môcť predložiť svoje požiadavky na dodávky plynu v období od augusta 2023 do marca 2025. Podľa Šefčoviča je za tým snaha vyhovieť nákupnému správaniu energeticky náročných priemyselných odvetví, ktoré si zaobstarávajú plyn na dlhšie obdobie.

„Poučili sme sa z prvého kola a prijali zlepšenia, aby sme ešte viac priemyslu uľahčili jeho participáciu a zvýšili efektívnosť spoločných nákupov,“ povedal novinárom podpredseda EK pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad. Vzhľadom na úspech platformy by sa v nej malo pokračovať, uviedol Šefčovič. Oznámil zámer spustiť podobné spoločné projekty aj pre iné strategické tovary. Ako príklad uviedol vodík a kritické suroviny.

Krajiny EÚ sú povinné využívať spoločnú platformu pre minimálne 15 percent svojich národných cieľov pre skladovanie plynu, čo je približne 13,5 miliardy kubických metrov plynu ročne. Ciele pre skladovanie plynu a spoločné obstarávanie plynu boli dohodnuté v roku 2022 ako núdzové opatrenia proti energetickej kríze vyvolanej ruskou agresiou proti Ukrajine. Ich cieľom je obmedzenie volatility cien, zabezpečenie dodávok energie a využitie spoločnej trhovej sily Európy.

Ďalšie dôležité správy

.
Neprehliadnite

Európske ceny plynu počas týždňa vzrástli o viac než tretinu