Agentúra správa je nahradená autorským článkom

Šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker v piatok informoval, že sa obrátil na Generálnu prokuratúru s podozreniami na spáchanie niekoľkých trestných činov, medzi nimi napríklad nepriamej korupcie, podvodu.

Pred dvoma týždňami sa na ministerstvo mali dostať informácie, že istá skupina ľudí ponúkala a pravdepodobne aj uzatvárala zmluvy s dodávateľmi zdravotníckej techniky o poradenských službách. Predmetom zmlúv má byť pomoc pri zabezpečení obstarania zdravotníckej techniky.

Ako protihodnotu mali požadovať 15 percent z ceny nákupu zdravotníckej techniky a mesačnú paušálnu odmenu 100-tisíc eur počas troch mesiacov. „Ak niekto ponúka paušálnu odmenu s tým, že ak nedôjde k predaju zdravotnej techniky, tak po dvoch rokoch mu vráti 300-tisíc eur, to už mi príde nezmyselné úverovanie. Také zmluvy mi neprídu fér,“ povedal minister.

Na stôl mali podľa neho dostať tiež zmluvy, podľa ktorých mali zase farmaceutické spoločnosti platiť advokátskej kancelárii za to, že im urobia analýzu právneho prostredia kategorizácie liekov a zhodnotia správny prístup vedúci k zaradeniu lieku do kategorizačného zoznamu. Advokátska kancelária si za to pýtala tri percentá z obratu predaja liekov počas troch rokov a uhradenie všetkých vzniknutých nákladov.

„Nehorázne zmluvy"

T. Drucker označil tieto zmluvy za nehorázne. Zdôvodnil to tým, že od 1. januára tohto roka platí nový zákon, ktorým sa umožnil ľahší vstup na trh drahým liekom, ktoré sa dostali z takzvaných výnimiek do štandardného kategorizačného procesu. S farmafirmami sa zároveň dohodli, že budú poskytovať zľavy na lieky, no niektoré to odmietli s tým, že si to nemôžu dovoliť.

„Keď dostávate informácie, že pacienti si majú doplácať za lieky, lebo farmaceutická spoločnosť odmieta dať zľavu, a potom dostávate informácie, že niekto má dostať trojpercentnú províziu podľa mňa za nič, tak to vo mne nevyvoláva príjemnú náladu,“ povedal minister zdravotníctva.

Advokátska kancelária podľa neho ponúka „plytké služby“, pýta províziu za nič, lebo kategorizačný proces je jasne popísaný v zákone, a teda v ich službách nevidí žiadnu pridanú hodnotu.

Preverí Generálna prokuratúra

V prípade zmlúv týkajúcich sa kategorizácie liekov podľa rezortu nedošlo zatiaľ k žiadnemu finančnému plneniu. Pokiaľ ide o sprostredkovateľské služby pri predaji zdravotníckej techniky, to nevie garantovať. Okrem centrálnych nákupov techniky, ktoré robí rezort, si totiž menšie nákupy realizujú aj samotné nemocnice.

Všetky podklady o posledných obchodoch podľa slov T. Druckera odovzdali Generálnej prokuratúre. Teraz je podľa neho na orgánoch činných v trestnom konaní, aby si aj prostredníctvom Finančnej správy preverili, či došlo k nejakému finančnému plneniu.

Menovať sprostredkovateľov, advokátsku kanceláriu ani firmy, ktoré s nimi podpísali zmluvy, minister nateraz nechcel. Dohodnúť sa na tom mali s prokuratúrou. Podať podnet by mala podľa ministra aj Všeobecná zdravotná poisťovňa, aj keď generálny riaditeľ Miroslav Kočan vraj takéto zmluvy nezachytil.

Prípady sa minister T. Drucker podľa vlastných slov rozhodol medializovať, aby dal najavo, že pre takýto biznis na zdravotníckom trhu nie je miesto. „Verejne chcem oznámiť, že nikto nepotrebuje sprostredkovateľa na to, aby si zákonným spôsobom vybavil niečo, na čo sú nastavené riadne procesy, či už na základe zákona, ale v oblasti obstarávacích zadaní,“ povedal.

Podľa T. Druckera už pri centrálnom nákupe lôžok musel prvý tender zrušiť, lebo sa im prihlásilo málo uchádzačov. Dôvodom podľa neho bolo, že potencionálni uchádzači sa vraj dopočuli z trhu, že zákazka je už pre niekoho dohodnutá. Nízky počet uchádzačov mali vraj z rovnakých dôvodov spočiatku aj pri obstarávaní CT prístrojov.