Vojenské bojové drony sú čoraz lepšie, lacnejšie a nebezpečnejšie. Tieto bezpilotné lietadlá sú dnes z cenového hľadiska dostupné natoľko, že si ich Islamský štát môže dovoliť kupovať vo veľkom, píše agentúra Bloomberg. Systémy na obranu proti nim ale stoja milióny dolárov. Podľa vojenských analytikov môže byť tento nepomer v budúcnosti problémom nielen z hľadiska nákladov, ale aj bezpečnosti pozemných jednotiek.

Lacný a revolučný Roadrunner

Anduril Industries je startup so sídlom na južnom pobreží Kalifornie, ktorý vyrába obrannú technológiu a zbrane novej éry. Jej najnovší vynález Roadrunner pripomína mini autonómnu stíhačku. S jeho vývojom začal startup preto, lebo Spojené štáty podľa neho potrebovali lacnejší a pohyblivejší spôsob boja proti hromadným útokom dronov.

Telo Roadrunnera je vyrobené z uhlíkových vlákien a disponuje systémami, ktoré mu umožňujú sledovať objekty a vykonávať manévre, ktoré by boli pre lietadlo s pilotom príliš nebezpečné. Poháňajú ho dve turbíny, pričom vzlieta vertikálne ako raketa, no vo vzduchu sa otočí a k cieľu letí už ako lietadlo. Okrem toho disponuje bojovou hlavicou a čo je úplnou novinkou – dokáže sa vrátiť na základňu, ak nezasiahne cieľ. Možno ho teda použiť viackrát.

Hoci Anduril odmietol zverejniť presnú sumu, každý Roadrunner by mal podľa neho stáť do 500-tisíc dolárov. Rakety do systémov Patriot, ktoré sú najmodernejšou technológiou na boj proti dronom v arzenáli americkej armády, niekedy stoja aj štyrikrát viac. Anduril už postavil novú linku na výrobu Roadrunnerov, od ktorej si sľubuje pokles nákladov v dôsledku zvýšenia produkcie.

Nevýhodný pomer

Bojové drony sú čoraz lepšie aj vďaka pokrokom na spotrebiteľskom trhu. Ukrajina vyrába mesačne až 10-tisíc štvorrotorových dronov s použitím súčiastok spotrebnej elektroniky, pričom niektoré z nich majú na spodnej časti lepiacou páskou prilepenú bombu. Aj takto „nahrubo poskladané“ drony dokážu využívať GPS satelity na presné manévrovanie a pracovať v skupinkách. „Sú lacné, spoľahlivé, tiché a veľmi ťažko identifikovateľné,“ vysvetlil príslušník americkej armády, ktorý žiadal o zachovanie anonymity z dôvodu citlivosti témy.

Americkí vojaci majú k dispozícii rôzne metódy na obranu proti útokom dronov vrátane zostreľovania pomocou pušiek a technológií na rušenie ich komunikačných a navigačných systémov. Na zničenie dronov s pevnými krídlami používajú napríklad bezpilotný systém Coyote od spoločnosti RTX Corp. a rakety Patriot. Tieto zbrane sú však oveľa drahšie než zariadenia, ktoré nimi zostreľujú. Práve preto je nákladový aspekt boja v súčasnosti najväčším problémom.

„Jeden výstrel rakety Patriot môže stáť štyri milióny dolárov, zatiaľ čo iránsky dron môže stáť do desaťtisíc dolárov. Zostrelenie drona síce môže byť z taktického hľadiska úspechom, no náklady budú časom vysoké a môže dôjsť k vyčerpaniu arzenálu potrebného pre vážnejšie hrozby v podobe raketových a leteckých útokov,“ uzavrel Zachary Kallenborn, analytik z Univerzity Georgea Masona.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Ukrajinci otvorili v Košiciach závod na výrobu dronov. Dokážu lietať celý deň a odolávajú Rusom