„Je to rok plný rekordov,“ uviedla odborníčka OSN na drogy Angela Meová pri predstavovaní správy vo Viedni, ktoré sa ako každoročne konalo pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti drogám a nezákonnému obchodovaniu s nimi.

Zo správy vyplýva, že približne 450-tisíc ľudí každoročne predčasne zomrie v dôsledku užívania drog. Najviac konzumentom škodia opiáty.

Drogovú epidémiu v USA spôsobujú lieky na predpis

Pri 76 percentách všetkých úmrtí v dôsledku konzumácie drog pritom zohrávajú svoju úlohu lieky, ktoré sú na predpis. „Prístup k fentanylu a tramadolu na lekárske účely je pre boj s bolesťou zásadný, drogoví díleri ich ale vyrábajú nelegálne a predávajú ich,“ píše sa v správe.

Viac ako 60 percent všetkých úmrtí v súvislosti s konzumáciou drog nebolo vlani dôsledkom predávkovania. Ľudia podľahli chorobám ako sú žltačka typu C či AIDS, ktoré so zneužívaním omamných látok súvisia.

Správa upozorňuje z rozvinutých krajín predovšetkým na Spojené štáty, kde za problémy s používaním syntetického opioidu fentanylu môže podľa nej predovšetkým málo regulovaná reklama vo farmaceutickom priemysle a v porovnaní s Európou „menej obozretné“ predpisovanie liekov s fentanylom.

Za viac ako 40 percent úmrtí v súvislosti s drogovou závislosťou môže v Spojených štátoch práve zneužívanie liekov na predpis.

Ópium v Afganistane malo silný ročník

Problém konzumácie drog sa podľa správy začína v posledných rokoch viac prejavovať nielen v rozvinutých krajinách v Európe a Severnej Amerike, ale aj v Afrike a Ázii, kde sa medzi rokmi 2000 a 2015 zvýšil počet úmrtí v súvislosti so zneužívaním drog o 60 percent.

Správa hovorí o rekordných číslach aj pokiaľ ide o výrobu drog. Napríklad produkcia kokaínu celosvetovo dosiahla odhadom 1410 ton, čo je nový rekord. To isté platí o ópiu, ktorého sa vyrobilo 10,5-tisíc ton, a produkcia tak vzrástla medziročne o 65 percent.

V tomto ohľade správa OSN už tradične upozorňuje na Afganistan. „Vysoký nárast pestovania maku siateho v Afganistane a lepšia úroda spôsobila, že sa produkcia ópia v minulom roku v tejto krajine zvýšila o 9-tisíc ton,“ stojí v správe. Kým „kráľovstvom“ ópia je Afganistan, väčšina kokaínu naďalej pochádza z Kolumbie.

Najobľúbenejšou drogou zostáva konope. K tomuto rastlinnému omamnému prostriedku sa vlani podľa OSN uchýlilo 192 miliónov ľudí, teda o 16 percent viac ako v roku predchádzajúcom. Objem pestovania konope sa zvýšil dokonca o 27 percent. Na náraste sa pritom podieľala predovšetkým Severná Amerika. Podľa odborníkov by to mohlo súvisieť s legalizáciou marihuany v niektorých amerických štátoch.