Kybernetická kriminalita sa stále viac transformuje na lukratívny obchod, pričom počet útokov neustále rastie. Už nejde len o činnosť jednotlivých hekerov, ale aj o organizované skupiny. Pôsobia profesionálne, majú vlastné call centrá a dokážu ľudí oklamať bez povšimnutia. „Každá firma, ktorá spravuje dáta, aplikácie, alebo identifikátory sa stáva potenciálnym cieľom,“ povedala expertka na kybernetickú bezpečnosť z ENISA Vassiliki Gogou.
V súčasnosti sú najväčším rizikom útoky ako ransomvér, ktoré spočívajú v šifrovaní dát s následným vydieraním. Tie ovplyvňujú nielen cieľové firmy, ale aj ich partnerov či zákazníkov. „Kyberkriminalitu môžeme prirovnať k obchodu s drogami. Len má nižšie náklady a riziká. Situácia sa zhoršuje, keď útočníci využívajú nové technológie, napríklad umelú inteligenciu, na ešte sofistikovanejšie spôsoby prenikania do systémov,“ tvrdí odborník z ISACA s tým, že kyberútok si môže kúpiť ktokoľvek.
Firmy musia viac investovať do zabezpečenia, vzdelávania zamestnancov a výberu správnych odborníkov. Ochrana dát je totiž jedným z najdôležitejších pilierov digitálnej bezpečnosti. „Hoci legislatívne rámce, ktoré zavádza Európska únia, môžu byť komplikované, ich význam pre zvyšovanie bezpečnosti je nepopierateľný. Práve tieto pravidlá pomáhajú zvyšovať dôveru v digitálnom priestore. A hoci ich niektoré firmy považujú za obmedzujúce, v skutočnosti predstavujú konkurenčnú výhodu, pretože znižujú riziko útokov,“ upresnila Vassiliki Gogou.