Takmer každý, kto sa pohybuje na finančných trhoch, si pamätá, ako pred desiatimi rokmi povedal vtedajší predseda Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi, že urobí „všetko pre to“, aby zachránil euro, píše The Financial Times.
Niektorí si však takisto spomenú aj na prvý raz, čo parita eura voči doláru klesla. Stalo sa to v decembri 1999, ani nie rok od zavedenia tejto spoločnej meny, ktorá mala konkurovať doláru v boji o svetovú nadvládu.
Kroky ECB
Draghiho slávna veta zohrala dôležitú úlohu v čase, keď bolo treba zastaviť dlhovú krízu v eurozóne pred tým, aby sa vymkla spod kontroly. Viedla k programu priamych menových operácií (Outright Monetary Transactions alebo OTM), ktorý udržal rozsah štátneho dlho na nízkej úrovni aj napriek tomu, že k jeho použitiu nikdy nedošlo.
Pred dvomi týždňami dosiahol kurz eura k doláru paritu po prvý raz od roku 2002, keď sa skončilo prvé obdobie, keď bola kúpna sila oboch mien približne rovnaká. ECB teda minulý týždeň po prvý raz za desaťročie zvýšila sadzby a ohlásila čerstvý program nákupu dlhopisov, ktorý nesie označenie Transmission Protection Instrument (TPI). Cieľom tohto nástroja je, aby sa výnosy dlhopisov jednotlivých krajín od seba príliš nelíšili.
Čelí ťažkým časom
ECB potrebuje všetky nástroje, ktoré má k dispozícii, pretože v porovnaní s ostatnými veľkými centrálnymi bankami čelí extrémne ťažkým časom.
Energetický šok spôsobený vojnou na Ukrajine, ktorý sa ešte mnohokrát znásobí, ak sa Rusko rozhodne zastaviť dodávky plynu, je klasickou stagflačnou výzvou. Tá tvorcom menových politík neponúka veľa dobrých možností.
Nedávny nárast rozpätia dlhopisov v rámci eurozóny medzitým podľa denníka aj naďalej odráža neslávne známu neúplnú povahu eura.
Na rozdiel od svojich náprotivkov v Amerike a Japonsku riadi ECB menu bez jednotného dlhopisového trhu či veľkého a centralizovaného fiškálneho orgánu. Je však pravdou, že v každom prípade sa vývoj riadenia eura stal o trochu menej existenčným a o trochu viac kalibrovanejším a s presnejšie cielenými návrhmi.
Mylné očakávania
Tento raz reagovali finančné trhy na zmenu parity vyrovnanejšie. Eurozóna je v súčasnosti vo výrazne horšom ekonomickom stave než Amerika a sadzby ECB zaostávajú za sadzbami Americkej centrálnej banky. Podľa denníka je teda pochopiteľné, že dochádza k znehodnocovaniu meny.
Je jasné, že na tom, aby malo euro stabilnú štruktúru riadenia, bude ešte treba popracovať. Bude si to vyžadovať zlepšenie bankovníctva a kapitálových trhov eurozóny, ako aj rozšírenie skupiny bezpečných aktív denominovaných v eurách.
Kým k tomu dôjde, tak očakávania, že euro bude môcť doláru v boji o svetovú nadvládu opäť čoskoro konkurovať, sú márne, uzatvára The Financial Times.