Cena komodity je tak v súčasnosti najvyššia od februára 2006. Globálne maloobchodné ceny podľa organizácie Euromonitor stúpli za posledných 12 mesiacov o približne 10 percent.
Analytici očakávajú, že maloobchodné ceny olivového oleja porastú aj naďalej a v najbližších mesiacoch by mohli stúpnuť o 15 až 20 percent. Analytik spoločnosti Mintel David Turner sa však domnieva, že rast ceny spôsobí zníženie dopytu a korekciu ceny.
V Španielsku, najväčšom producentovi olivového oleja, kvôli minuloročným letným suchám klesol zber olív v pestovateľskom roku 2014/2015 na 835-tisíc ton z 1,78 milióna ton, ktoré sa vyzbierali v predchádzajúcom roku.
Problémy má aj Taliansko, ktoré je druhým najväčším producentom oleja, kde baktérie poničili olivovníky na juhovýchode a znížili produkciu o viac ako 50 percent na 222-tisíc ton.
Údaje organizácie International Olive Council (IOC) ukazujú, že globálna produkcia oleja sa v pestovateľskom roku 2014/2015 znížila o 29 percent. Obavy o dodávky čiastočne zmiernil neobvykle úspešný zber v Grécku a Tunisku a vysoké zásoby v Španielsku z predchádzajúcich úrod.
Tieto zásoby sa teraz znižujú. IOC odhaduje, že globálne zásoby sa do konca tohtoročnej sezóny znížia na približne 274-tisíc ton z minuloročných 767 500 ton.
Tohtoročná vlna horúčav v Európe vyvolala obavy, že zber v Španielsku bude slabý aj v ďalšom roku. Španielsko má na celosvetovej produkcii olivového oleja podiel 45 percent. Najnovšie odhady ukazujú, že zber dosiahne 1,1 až 1,2 milióna ton a bude pod päťročným priemerom 1,25 milióna ton.
Podľa analytikov by výnosy mohli byť ešte nižšie, ak pred koncom októbra, teda pred začiatkom zberu, nezaprší, napísala agentúra Reuters.