Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána sa rozhodla nakupovať plyn z Ruska namiesto energetických trhov, pretože považuje za bezpečnejšie obchodovať so spoľahlivým partnerom. Maďarský ľavicový denník Népszava upozornil, že pre krajinu nie je tento obchod výhodný. Dôvodom je, že súčasná platná zmluva o nákupe plynu z Ruska bola podpísaná v roku 2021, teda na začiatku európskej krízy cien energií.

Maďarsko podpísalo zmluvu o nákupe plynu s Ruskom v októbri 2021. Oficiálne sa na nej podieľali dve štátne spoločnosti, ruský Gazprom a maďarský MVM, ale je všeobecne známe, že podmienky boli dohodnuté na najvyšších politických úrovniach, uviedol denník.

Predávajú plyn s prirážkou

Zmluva nebola zverejnená s odvolaním sa na obchodné tajomstvo. Vláda len zdôraznila, že nová zmluva je oveľa lepšia ako tá podpísaná v roku 1995. Ruský prezident Vladimir Putin vo februári 2022, ešte pred inváziou, povedal, že Maďarsko dostáva ruský plyn za pätinu ceny na svetovom trhu. Denník Népszava tvrdí, že opak je pravdou. Podľa jej výpočtov Kremeľ k trhovej cene pridal dokonca 30 percent.

Maďarsko-ruská dohoda je založená na cenách plynu na Holandskej energetickej burze. V plynárenskom roku 2021 - 2022 krajina na dohode zarobila 810 miliónov eur, ale v roku 2023 sa situácia obrátila v dôsledku poklesu cien na svetovom trhu. V plynárenskom roku 2022-2023 tak krajina zaznamenala stratu 1,43 miliardy eur, upozornil portál dailynewshungary.com.

Maďarská vláda stále tvrdí, že ruský plyn je najlacnejší na trhu, ale toto tvrdenie nikdy nepodložila číslami.

Skryté obchodovanie s komoditou

Maďarsko v roku 2023 nakúpilo 6,6 miliardy metrov kubických plynu. To bolo o 51 percent viac ako v predchádzajúcom roku a najviac od roku 2018, keď krajina nakúpila 8,4 miliardy metrov kubických. Denník Népszava vyjadril podozrenie, že Maďarsko predáva veľké množstvo ruského plynu, hoci vláda ani kupujúci to neuvádzajú.

Ďalšie dôležité správy

Dodávky plynu do Európy cez Ukrajinu sa v stredu úplne zastavili. Na snímke kompresorová stanica plynu vo Ve¾kých Kapušanoch na východnom Slovensku, ktorá  sa rozprestiera na zhruba dvadsiatich hektároch, v tejto lokalite sa nachádza nad i pod zemou približne 340 kilometrov potrubí. Všetok ruský plyn, ktorý k nám prúdi potrubím s priemerom 1 400 milimetrov cez Ukrajinu a od nás k odberate¾om na západe, prechádza cez òu vo Ve¾kých Kapušanoch 7. januára 2009. FOTO TASR - František Iván
Neprehliadnite

Rusko bude hľadať alternatívne trasy pre vývoz plynu do Európy, tvrdí Peskov