Festival ovplyvňuje aj utecenecka krízy v Európe, a to ako bezpečnostnými opatreniami, tak charitatívnymi projektmi priamo na Tereziánskej lúke.
D. Reiter podľa tradície narazil prvý sud v obrovskom festivalovom stane rodiny Schottenhamelovcov. S ťažkou úlohou zaraziť pípu drevenou palicou do suda sa vyrovnal bez problémov, stačili mu iba dva údery. Vylepšil tak svoj minuloročný výkon, keď pri svojej premiére pri začatí Oktoberfestu potreboval k narážaniu suda štyri rany.
Po narazení sudu zaznelo celým festivalovým stanom tradičné zvolanie „O'zapft is!“ (je narazené), po ktorom v tomto roku po prvýkrát zaznela obľúbená pieseň pivných festivalov Ein Prosit (Na zdravie). Prvú maz podľa tradície ochutnal bavorský premiér Horst Seehofer, potom už sa roztočili pípy v 14 veľkokapacitných a dvoch desiatkach menších festivalových stanov. Zároveň sa dali do pohybu kolotoče, horské dráhy i ďalšie atrakcie.
Na Oktoberfest prichádzali Mníchovčania v tradičných krojoch, ženy vo farebných dirndloch Zdroj: SITA / AP
Začiatok festivalu prilákal desiatky tisíc ľudí. Pod polojasno oblohou prichádzali na Tereziánsku lúku radu Mníchovčania v tradičných krojoch - ženy vo farebných dirndloch, muži v kožených nohaviciach a v klobúkoch. Mnohí z nich prichádzali v kočiaroch ťahanými koňmi a mávali okolostojacim návštevníkom Oktoberfestu.
Festival potrvá do 4. októbra, dovtedy budú pivné stany otvorené vo všedné dni od 10:00 do 22:30, cez víkendy sa pivo začne točiť ešte o hodinu skôr.
Organizátori festivalu očakávajú, že sa za dva týždne predá rovnako ako vlani vyše sedem miliónov litrov penivého moku. Okrem piva nemôžu v ponuke pivných stanov chýbať ani pečená kurčatá, pečená rebrá, bravčové kolená alebo klobásy.
Na Tereziánskej lúke medzi pivnými stanmi pochopiteľne nechýbajú ani stánky s obľúbenými medovníkmi. Okrem sŕdc s najrôznejšími vyznaniami lásky sa tento rok v ich ponuke objavuje aj netradičný perník s nápisom „Tolerancia“, ktorý sa vzťahuje k prílivu utečencov do Nemecka. Tieto perníky sa budú predávať za 6,90 eura a polovicu tejto sumy predajca venuje charitatívnym organizáciám, ktoré sa starajú o deti utečencov.
Na Oktoberfeste nemôžu chýbať ani kolotoče, horské dráhy a ďalšie atrakcie Zdroj: SITA / AP
Utecenecka krízy sa ale prejavuje aj menej príjemným spôsobom. Na mníchovskom hlavnom nádraží polícia vytvorila dva koridory, aby oddelila návštevníkov Oktoberfestu od utečencov, ktorí do mesta prichádzajú vlakmi z Rakúska. Časť vlakov dokonca železnice odkláňajú do iných miest. Úrady tento krok zdôvodnili tým, že chcú zamedziť možným konfliktom medzi utečencami a návštevníkmi festivalu, ktoré by mohli vzniknúť aj kvôli tomu, že mnohí účastníci festivalu sa po stanici budú pohybovať podnapití.
Počiatok pivných slávností spadá do októbra 1810, keď po svojej svadbe usporiadali bavorský korunný princ Ľudovít a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pre obyvateľov kráľovstva na lúke za Mníchovom slávnosť s konským dostihom. Akcia mala úspech a začala sa konať pravidelne ako októbrová slávnosť (Oktoberfest). Svoj názov si udržala aj po tom, čo kvôli teplejšiemu počasiu jej začiatok organizátori posunuli na september.
Samotný festival sa ale postupne premenil na obrovský komerčný podnik, kde v súčasnosti hostia minú stovky miliónov eur.
Začal sa sviatok piva - Oktoberferst Zdroj: SITA / AP