Sú to dva roky, čo sa TREND rozhodol, že upozorní na vládne plány pripraviť ľudí o peniaze v dôchodkových fondoch. Pri titulke „Zlodej budúcich dôchodkov“ predpokladala redakcia dve veci: že príde žaloba od premiéra a že sa proroctvo z titulky skôr či neskôr naplní. Oba predpoklady sa splnili.
Oficiálne mala ostatná novelizácia druhého piliera, pripravená bez pripomienkovania a v rozpore s legislatívnymi pravidlami, zachrániť klientov pred dosahom krízy. V skutočnosti zmena znamenala, že akcie bolo treba predať v najnevýhodnejší možný čas. V máji a júni. Hneď v júli začali trhy stúpať. No platná novela klientov spoľahlivo „ochránila“. Teraz už pred možnosťou vynahradiť si – aspoň čiastočne – straty spôsobené krízou. Ak by sa zákon prijal hoci v úplne rovnakej podobe, no poctivo, bez porušovania pravidiel, platil by neskôr. A klienti mohli za predané akcie utŕžiť vyššie ceny. Vláda obrala klientov o peniaze, diplomatickejšie sa to nedá povedať.
Ak DSS postupuje v rozpore so zákonom a nebodaj rovno riskuje peniaze klientov, legislatíva umožňuje trestné stíhanie jej vedenia. Pri tvorbe druhého piliera predchádzajúca vláda myslela na prípadnú ziskuchtivosť manažmentu správcovskej spoločnosti a trestnoprávnu zodpovednosť do systému zapracovala. No nemyslela na fakt, že o peniaze budú chcieť ľudí pripraviť ich volení zástupcovia. Za nenávratnú stratu spôsobenú nepremyslenou úpravou zákona – na negatívne dosahy upozorňoval nielen TREND, ale i centrálna banka a časť ministerstva financií – tak neponesie zodpovednosť žiaden politik. Ministerstvo práce napríklad tvrdí, že zákon predsa nenúti DSS meniť investičné stratégie. Ide o alibizmus, rovnaký ako ten, ak by vláda prinútila pekárov predávať chlieb za korunu. To, že sa po zmene receptúry nebude dať jesť, sa dá tiež odbiť výhovorkou, že zákon predsa nenútil pekárov používať lacnejšie, menej kvalitné suroviny.
Na rozdiel od predaja emisií, nástenkových tendrov či najnovšie popolčeka sa vplyv novely ťažko vyčísľuje. No bude dlhodobý a už teraz je pre výnosy klientov negatívny. A zasiahne všetkých v druhom pilieri bez rozdielu. Bude ich síce chrániť pred vplyvmi tejto a ďalších kríz, no zároveň aj pred rastmi trhov, ktoré im mali zabezpečiť slušné zhodnocovanie úspor. Nie teda emisie, nástenky či popolček: budúce penzie sú najväčšou krádežou súčasnej vlády.