Rozhodnutie EK týkajúce sa programového obdobia 2014-2020 označil za výbornú správu pre celé Slovensko, keďže sa bude rovnako postupovať aj pri iných projektoch. Ako povedal, vyriešil sa tak problém, ktorý vznikol koncom roka 2016 pri projekte Modernizácia električkových tratí (MET) v Košiciach.

Európska komisia vtedy poslala list, že riadiaci orgán pre Operačný program Integrovaná infraštruktúra, teda ministerstvo dopravy, nemá preplácať DPH pri investíciách vo verejnej doprave. Pripomenul, že rokovania s EK trvali niekoľko mesiacov.

„Výsledkom je, že DPH na projekty verejnej infraštruktúry bude uznaným výdavkom prijímateľov a bude v plnom rozsahu preplatená. Pre mesto Košice to znamená plus 15,6 milióna eur a pre infraštruktúrne projekty v meste Bratislava, pokiaľ ich dokončia, bude suma DPH predstavovať minimálne 25 miliónov eur. Ak by sa pokračovalo v ďalších projektoch, budú to ďalšie desiatky miliónov eur,“ vysvetlil.

Ako vicepremiér R. Raši povedal, argumentáciou bolo, že prijímateľom nenávratného finančného prostriedku (NFP) je mesto Košice, ktoré nie je platcom DPH a nie Dopravný podnik mesta Košice, a.s.

„Mesto Košice ako aj mesto Bratislava, ktoré sú prijímateľmi tohto NFP, teda nežiadajú o vratku dane z pridanej hodnoty, a teda nie sú ani prijímateľmi dvojitej výhody - nedostávajú preplatenú DPH zo strany štátu, ani zo strany EK,“ dodal.

Predpokladá, že Košice môžu uvidieť peniaze na svojom účte ešte do konca tohto roka. Košické mestské zastupiteľstvo vo februári schválilo prijatie bezúročnej návratnej finančnej výpomoci od Ministerstva financií SR vo výške 14,5 milióna eur práve na účel prípadného nepreplatenia DPH. Mesto, ktorého primátorom bol vtedy R. Raši, argumentovalo, že k tomu došlo pre zmenu podmienok v rámci projektu a pravidlá sa zmenili „počas hry“.