Blíži sa čas na vyjednanie mieru na Ukrajine, aby sa znížilo riziko ďalšej ničivej svetovej vojny. Sny o rozpade Ruska by však mohli rozpútať jadrový chaos, napísal pre časopis The Spectator veterán americkej diplomacie Henry Kissinger.
Historická úloha Ruska by sa nemala bagatelizovať
Niektorí preferujú výsledok vojny v zmysle, že Rusko sa po nej stane bezmocným. Nesúhlasím. Napriek svojmu sklonu k násiliu Rusko už viac ako pol tisícročia rozhodujúcim spôsobom prispelo ku globálnej rovnováhe a rovnováhe síl. Historická úloha tejto krajiny by sa nemala bagatelizovať. Ruské vojenské neúspechy neodstránili jeho globálny jadrový dosah, čo mu umožnilo hroziť eskaláciou na Ukrajine. Aj keby sa táto schopnosť zmenšila, rozpad Ruska alebo zničenie jeho schopnosti strategickej politiky by mohlo zmeniť jeho územie zahŕňajúce 11 časových pásiem na vákuum zmietané spormi, uvádza americký exminister zahraničia.
„Jeho súperiace spoločnosti by sa mohli rozhodnúť riešiť svoje spory násilím. Iné krajiny by sa mohli snažiť rozšíriť svoje nároky silou. Všetky tieto nebezpečenstvá by boli znásobené prítomnosťou tisícov jadrových zbraní, ktoré z Ruska robia jednu z dvoch najväčších jadrových mocností na svete."
Dosiahnuť mier prostredníctvom rokovaní
Konflikt vyvolaný Putinovou inváziou na Ukrajinu z 24. februára, pri ktorej zahynuli desaťtisíce ľudí a milióny boli nútené opustiť svoje domovy, nemá konca kraja. Rusko teraz kontroluje približne pätinu územia Ukrajiny, pripomína agentúra Reuters.
Kremeľ tvrdí, že Kyjev musí uznať anexiu južných a východných regiónov Moskvou. Ukrajina tvrdí, že každý ruský vojak musí opustiť jej územie vrátane Krymu, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014. Kyjev požiadal o vstup do NATO po tom, ako Moskva v septembri oznámila anexie.
„Blíži sa čas nadviazať na strategické zmeny, ktoré sa už uskutočnili, a začleniť ich do novej štruktúry zameranej na dosiahnutie mieru prostredníctvom rokovaní," napísal ďalej Kissinger. Mierový proces by mal spojiť Ukrajinu s NATO, nech už je vyjadrený akokoľvek. Alternatíva neutrality už nemá žiadny zmysel, dodal. Kissinger zároveň upozornil, že ak nebude možné vrátiť sa k stavu, ktorý v konflikte nastal v roku 2014, tak by mali byť usporiadané v ukrajinských oblastiach, na ktoré si Rusko robí nároky, medzinárodne pozorované referendá.
Kontroverzné vyhlásenie
Kissinger na seba strhol pozornosť v máji, keď vyhlásil, že Ukrajina by sa mala vzdať časti svojho územia, aby dosiahla mierovú dohodu s Ruskom a okamžite tak ukončila tri mesiace trvajúcu vojnu. Deväťdesiatdeväťročný bývalý americký minister zahraničných vecí počas svojho dlhého života zažil niekoľkých sovietskych lídrov. V rozhovore pre Der Spiegel, ktorý bol zverejnený v júli tvrdil, že ruský prezident Vladimir Putin je vypočítavý a zatrpknutý.