Ruské vývozy nafty sú na najlepšej ceste dosiahnuť tento mesiac rekordne vysoké úrovne aj napriek sankciám EÚ, pre ktoré krajina prišla o svoj najväčší trh, informuje agentúra Bloomberg.

Moskve sa zatiaľ darí vyvracať obavy, že by nedávny únijný zákaz dovozov mohol z dôvodu nedostatku alternatívnych kupcov viesť k zníženiu vývozov. Viac nafty totiž začali od Ruska kupovať napríklad Turecko, Maroko či dokonca aj ropná veľmoc Saudská Arábia.

Od zavedenia únijného zákazu ruských dovozov nafty však došlo aj k zvýšeniu jej objemov uskladnených v plávajúcich úložiskách. Podľa Bloombergu by mohlo ísť o známku toho, že sa hľadanie náhrady za EÚ predsa len ukázalo byť výzvou.

Dodávky ruskej nafty sa počas prvých 19 marcových dní držali na úrovni zhruba 1,5 milióna barelov za deň. Ak sa ju podarí udržať, tak by sme tento mesiac mohli podľa analytickej spoločnosti Vortexa byť svedkami najvyšších úrovní vývozu od roku 2016.

Činnosť ruských rafinérií bola aj v marci vysoká a domáci producenti veria, že svoje objemy dokážu predať zahraničným kupcom, keďže ponúkajú dostatočne vysoké zľavy a podarilo sa im nájsť nové trhy, vysvetľuje nezávislý analytik Michail Turukalov.

Rozmach dodávok však nemusí vydržať. Plán aprílových nakládok v rámci kľúčových ruských prístavov zaznamenal oproti marcu pokles.  

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Rusko začalo s vývozom nafty do Saudskej Arábie po zavedení embarga zo strany EÚ