Dovoz energií do Európskej únie sa v druhom kvartáli znovu znížil. Členské krajiny totiž ďalej obmedzujú závislosť od dodávok z Ruska, uviedol Eurostat. Hodnota dovozu energií medziročne klesla o 39,4 percenta, objem potom o 11,3 percenta.

V prvom štvrťroku sa dovoz energií do EÚ prepadol hodnotovo o 26,5 percenta, objemovo o 6,1 percenta. Pokles prišiel po výraznom náraste medzi rokmi 2021 a 2022.

Rusko, ktoré bolo ešte vlani v druhom štvrťroku hlavným dodávateľom ropných olejov do EÚ s podielom na trhu 15,9 percenta, zaznamenalo pokles tohto podielu v druhom štvrťroku tohto roka na 2,7 percenta. Stalo sa tak ich až dvanástym najväčším dodávateľom. Nárast na tomto trhu zaznamenali v rovnakom období Nórsko, Kazachstan, USA a Saudská Arábia, oznámil Eurostat.

EÚ zakázala dovoz ruskej ropy po mori od vlaňajšieho decembra a tento rok vo februári uvalila embargo na rafinované ropné produkty. Chcela sa tak odstrihnúť od ruských energetických produktov a potrestať Moskvu za jej rozsiahlu vojenskú inváziu na Ukrajinu.

„Dovoz zemného plynu do EÚ v druhom štvrťroku výrazne klesol. Objemovo bol slabší o 17 percent v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2022. Toto zníženie mohlo byť vyvolané plánom znižovania emisií EÚ, keď sa štáty EÚ zaviazali znížiť spotrebu plynu,“ uviedol Eurostat.

Pokiaľ ide o zemný plyn v plynnom stave, klesol podiel Ruska v druhom štvrťroku medziročne o 14,5 percenta na 13,8 percenta celkového dovozu do EÚ. Alžírsko a Nórsko naopak zvýšili svoj podiel o 9,3 a 6,2 percenta.

Nórsko sa stalo hlavným dodávateľom do EÚ. V rovnakom období zostali hlavným dodávateľom skvapalneného zemného plynu pre EÚ Spojené štáty s podielom 46,4 percenta na celkovom dovoze do EÚ. Nasledovalo ich Rusko (12,4 percenta) a Katar (10,9 percenta).

Ďalšie dôležité správy

Elektráreň Tricastin v južnom Francúzsku.
Neprehliadnite

Spor medzi Francúzskom a Nemeckom sa vyostruje; ide o podliezanie cien energií