Dovolenky sú v plnom prúde. Viete, ako počas nich neprísť o peniaze?
Čas oddychu pre dovolenkárov znamená zvýšenú aktivitu pre podvodníkov. Nemusí ísť pritom len o klasických zlodejov
1/10 Okrem cestového poistenia by si dovolenkár mal skontrolovať:
Pred odchodom na dovolenku radia odborníci skontrolovať limity na platobných kartách, respektíve limity pri výbere z automatu, a to bez ohľadu na to, ako často plánuje klient kartu využívať. Zvýšiť sa dá prostredníctvom internet bankingu pred konkrétnou platbou alebo po návrate domov. Okrem podvodných aktivít sa týmto spôsobom dá predísť aj zbytočným výdavkom.
2/10 Na dovolenku sa oplatí pribaliť
Na dovolenku je dobré pribaliť si oba typy platobných kariet. Kreditnú kartu dovolenkári najčastejšie využijú pri požičaní auta. Mnohé car rental spoločnosti akceptujú len kreditné karty, bez ktorých predloženia nemusia klientom auto prenajať. Kreditné karty taktiež prinášajú v podobe výhodného cestovného poistenia pre držiteľa a jeho spolucestujúcich. Debetná karta zase slúži na výber finančných prostriedkov z bankomatov, pričom klienti by aj v zahraničí mali dodržiavať pravidlá bezpečného výberu.
3/10 Na dovolenke je ideálne platiť
Za tovar a služby je ideálne platiť kartou. Ušetrí to hľadanie zmenárne či platenie poplatkov za výber hotovosti. Pri platbe je vhodné platiť v domácej mene. Tento spôsob je výhodnejší, ako si nechať prepočítať transakciu obchodníkom na eurá. Ďalšou výhodou v prípade platby kartou za ubytovanie alebo letenku sú asistenčné služby pri reklamácií. Ak klient neuspeje s reklamáciou služby u obchodníka, môže mu s vybavením reklamácie pomôcť banka. Hotovosti je vhodné brať si iba minimum.
4/10 Skimming je:
Na dovolenke, najmä mimo Európy, je vhodné dať si pozor aj na skimming, teda podvodnú praktiku, ktorá kopíruje dáta z karty. Platobnú kartu je preto vhodné chrániť. Na trhu napríklad existujú peňaženky, ktoré týmto praktikám zamedzujú. Bezpečnou voľnou je aj platba mobilom alebo hodinkami. Takéto transakcie sú bezpečné, údaje o karte sú šifrované rovnako ako sú chránené aj osobné údaje.
5/10 Pri výbere z bankomatu je vhodné overiť si:
Niektorí prevádzkovatelia bankomatov v zahraničí si často za ich používanie účtujú poplatky, ktoré klientova banka nevie ovplyvniť. Preto je vhodné overiť si výšku poplatku, na ktorý pred potvrdením výberu bankomat upozorňuje. V prípade, ak chce klient obmedziť výbery z bankomatu, môže si pribaliť viac platobných kariet. Tie sa dajú využiť aj pri strate, respektíve krádeži alebo obmedzenému limitu na jednej z nich.
6/10 Hotovosť je vhodné používať:
Drobná hotovosť sa zíde v niektorých krajinách pri nákupe na trhoch, v menších obchodoch či pri návšteve verejných toaliet. V prípade väčšej hotovosti je dobré rozdeliť si ju a mať ju uschovanú na viacerých miestach. Podobné rozdelenie platí aj pre platobné karty. Dve peňaženky môžu stáť medzi situáciu, v ktorej bude musieť klient „len“ zablokovať platobnú kartu a medzi dovolenkou bez peňazí.
7/10 Oplatí sa spoliehať sa na cestovné poistenie, ktoré sa vzťahuje na platobné karty:
Cestovné poistenie ku kreditnej karte obsahuje často krytie zodpovednosti za škody, nadštandardné asistenčné a právne služby a tiež nadštandardné poistenie rekreačných vodných a zimných športov či nákladov na liečbu v zahraničí. Je však potrebné overiť si, či kryje všetky aktivity, ktoré cestovateľ plánuje absolvovať a aké vysoké krytie obsahuje. V opačnom prípade je vhodné sa pripoistiť. Výhodou cestovného poistenia ku kreditnej karte je, že ho klient uzavrie len raz.
8/10 Oplatí sa pribaliť si euro:
Väčšina krajín Európskej únie používa ako menu euro, takže často netreba riešiť výmenu pri cestovaní do viacerých krajín. Pred odjazdom je však vhodné overiť si, aká je hlavná mena v danej krajine, a či obchodníci prijímajú eurá, prípadne za akých podmienok. V niektorých štátoch možno platiť eurami, aj keď nie sú členmi EÚ. Monako, San Maríno, Vatikán a Andorra používajú euro ako oficiálnu menu na základe dohody s Európskou úniou.
9/10 Je vhodné si nastaviť notifikácie o platbách:
Nastavenie zasielania push notifikácií alebo e-mailov o transakciách na karte môžu nie len pri kontrole výdavkov, ale aj v prípade, ak sa klient stal obeťou podvodu. Pozor si treba dať aj na menšie platby. V opačnom prípade môže po návrate domov pri kontrole výpisu z účtu čakať klienta nepríjemné prekvapenie.
10/10 Čo sa neoplatí priniesť si z dovolenky?
V prípade krajín, v ktorých sa neplatí eurom, je vhodné zameniť si radšej viackrát menší obnos ak človek potrebuje hotovosť. V opačnom prípade sa môže stať, že skončí s väčším množstvom mincí, ktoré nebude môcť po návrate domov zameniť. Slovenské banky totiž majú v ponuke obmedzené portfólio neeurovej hotovosti.
Tvoj výsledok Veľa šťastia nabudúce
Zdroj: SHUTTERSTOCKVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili
Tvoj výsledok Len tak ďalej
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili
Tvoj výsledok Gratulujeme!
Zdroj: shutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili