Dovolenka je pre mnohých Európanov stále nedostupným luxusom. Podľa odhadov Eurostatu si v roku 2023 približne 29 percent ľudí vo veku 16 rokov a viac v EÚ nemohlo dovoliť týždenný oddych. Rok predtým cestovalo aspoň raz na dovolenku mimo domova 62 percent populácie, 38 percent občanov EÚ neodišlo vôbec, informuje euronews.com.

V Španielsku si vlani 33 percent obyvateľov nedoprialo týždennú dovolenku. V Taliansku to bolo 32 percent, zatiaľ čo vo Francúzsku a Nemecku boli tieto hodnoty 25 a 23 percent. Na Slovensku sme mali vyšší podiel: 36 percent. Najhoršia situácia panovala v Rumunsku, kde si až 60 percent občanov nemôže dovoliť dovolenku.

Rozdiely medzi krajinami sú „typicky spojené so silou ekonomiky danej krajiny“, uviedla dekanka na Metropolitan State University of Denver Lynn Minnaertová. „Krajiny na konci zoznamu majú nižší HDP než tie na vrchole zoznamu,“ dodala.

Podľa profesora C. Michaela Halla z Katedry manažmentu, marketingu a turizmu na Canterbury University je „úroveň disponibilného príjmu jednoznačne dôležitá, pretože umožňuje ľuďom míňať peniaze na dovolenky. Nerovnosti v prístupe k dovolenke a výdavkoch odrážajú širšie ekonomické rozdiely v rámci EÚ.“

Tusk pred eurovoľbami
Neprehliadnite

Poľská vláda sľubuje skrátenie pracovného času. Ľudia vraj potrebujú oddych

Priemerné turistické výdavky na osobu a noc sa v európskych krajinách výrazne líšia. V roku 2022 boli najvyššie v Luxembursku, kde dosiahli 175 eur, nasledované Rakúskom so 154 eur. Priemer EÚ bol 87 eur.

Nemecko, ako jedna z najväčších ekonomík, malo najvyššie výdavky zo všetkých veľkých ekonomík so 109 eurami za noc. Francúzsko (84 eur), Španielsko, Taliansko a tiež Slovensko (zhodne po 72 eur) sa umiestnili pod európskym priemerom (87 eur).

Ďalšie dôležité správy

Amazing,Punta,Rata,Beach,With,Boats,Against,Azure,Sea,In
Neprehliadnite

Ak hľadáte čisté vody, nahraďte vnútrozemie morom. Top 10 krajín s najčistejšími pobrežiami