Maximálne päť percent ročného príjmu domácnosti by malo smerovať na výdavky spojené s dovolenkou. Konštatuje to odborník na financie z Partners Group SK Peter Gurecka s tým, že práve to by mala byť optimálna suma vyčlenená na dovolenku.

„Dovolenka je mimoriadny náklad domácnosti a nemala by rodinnú peňaženku zaťažiť, a už vôbec dostať do mínusu tým, že si na ňu požičiame peniaze spotrebným úverom v banke alebo využitím povoleného prečerpania na účte či kreditnej karte, kde sa úroky pohybujú vo výške 17 percent a viac," upozornil. Zvlášť v tomto období je podľa jeho slov dôležité rozmýšľať nad každou väčšou rozpočtovou položkou odchádzajúcou z rodinnej kasy a myslieť hlavne na zabezpečenie dlhodobej finančnej rezervy.

Na snímke prezident Zväzu cestovného ruchu SR (ZCR SR) Marek Harbuľák počas tlačovej konferencie ZCR SR na tému Situácia v odvetví cestovného ruchu a prijatie opatrení 2. júna 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Situácia v cestovnom ruchu je kritická, vláda zatiaľ urobila veľmi málo

Pre dovolenku bez stresu a nepríjemných prekvapení je podľa neho tiež dôležité plánovanie, ale aj dostatok informácií. Zároveň radí urobiť si zoznam, ako by mohol vyzerať deň na dovolenke z pohľadu míňania peňazí. Vhodné by podľa neho bolo naplánovať si dovolenkový rozpočet a neprekročiť ho. Odporúča tiež poistiť sa, mať k dispozícii hotovosť a rezervu na účte, a tiež vyhnúť sa nepremysleným nákupom.