Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen vyzval vo štvrtok na rozsiahle reformy politickej kultúry v krajine. Stalo sa tak po tom, ako boli v utorok zverejnené nové zistenia v korupčnom škandále, ktorý vlani viedol k rozpadu vlády vtedajšieho kancelára Sebastiana Kurza, informuje agentúra AFP.
Manipulovanie v Kurzov prospech
Bývalý generálny sekretár ministerstva financií a niekdajší šéf štátnej holdingovej spoločnosti Österreichische Beteiligungs AG (ÖBAG) Thomas Schmid obvinil - vo vyhláseniach pre rakúsku prokuratúru, ktoré unikli do médií a v utorok boli zverejnené, exkancelára Kurza a konzervatívnu Rakúsku ľudovú stranu (ÖVP) zo sprenevery verejných peňazí na zaplatenie prieskumov verejnej mienky, ktoré mali byť zmanipulované v Kurzov prospech.
Van der Bellen v súvislosti s týmito obvineniami zdôraznil, že je potrebná ,,transparentná, zrozumiteľná, a predovšetkým viditeľná všeobecná reštrukturalizácia". Korupciu nazval ,,paralyzujúcim jedom" a sťažoval sa na to, že dôvera v demokraciu v Rakúsku je masívne otrasená. Podľa slov prezidenta Rakúska však nateraz nie je dôvod na predčasné parlamentné voľby.
Prieskumy zaplatilo ministerstvo
Rakúska protikorupčná prokuratúra (WKStA) v utorok oznámila, že Schmid, ktorý je tiež zapletený do tejto korupčnej kauzy, oslovil prokuratúru v apríli so žiadosťou, aby sa stal korunným svedkom. Od júna ho prokurátori vypočúvali 15 dní.
Kurz podľa Schmidovho svedectva údajne vedel o tom, že prieskumy, ktoré mu mali pomôcť zvíťaziť vo voľbách, boli hradené rezortom financií. ,,Áno, bol si toho vedomý... Ja som tento nástroj implementoval len preto, že som dostal príkaz od Kurza," povedal Schmid. Dodal, že Kurz ho vraj požiadal o to, aby ho vo svojom vyhlásení zbavil viny. Kurz v reakcii na obvinenia avizoval, že voči Schmidovi podnikne právne kroky.
Korupčný škandál vypukol vlani v októbri, keď WKStA nariadila vykonanie prehliadok v sídle ÖVP, úrade kancelára a na ministerstve financií. Kurz v októbri rezignoval na funkciu kancelára a v decembri odišiel z politiky.